Finále GP mládeže proběhlo v Hošťálkové

V sobotu 6. května 2023 se po sedmi letech konal v Hošťálkové mládežnický šachový turnaj. Místní sokolovna hostila poslední díl GP Zlínského kraje do 14 let. Bojovat o cenné kovy, ale také postupové místa na MČR v rapid šachu přijelo celkem 125 malých talentů, kteří se rozřadili dle věku do kategorií U10, U12 a U14. Pořadatelé si připravili také doprovodný turnaj do 16 let, kde se prezentovalo 10 borců. Všechny kategorie hrály tempem 15 minut + 5 vteřin na tah celkem sedm partií.

Napínavá partie v kategorii H16.

Pro všechny skupiny byl připraven zajímavý cenový fond, který obsahoval hodnotné poukazy a věcné ceny. Velké poděkování patří sponzorům turnaje, konkrétně e-shopu Šachové zboží, stavební firmě Thomapex, Skiareálu Troják, koupališti Bystřice pod Hostýnem a obci Hošťálková.

Cenový fond

Pojďme tedy mrknout na jednotlivé kategorie. V turnaji nejmenších talentů se prezentovalo celkem 48 hráčů a hráček. Vyhodnoceni byli nejlepší hráči kategorie do 10 let, nejlepší dívky do 10 let a také nejlepší hráči do 8 let. Boje byly velmi vyrovnané a rozhodovala každá remíza. Nejlepším hráčem do 8 let se stal Jakub Macharáček ze Zlína-Malenovic, před Filipem Ševčíkem z SK Sulimov a Arnoštem Bučkem hájícího barvy stejného oddílu jako Filip.

Mezi dívkami do 10 let kralovala vsetínská Gabriela Zádrapová, která získala 5,5 bodu. O půl bodu méně vybojovala druhá Terezie Ševčíková z SK Sulimov. Bronzovou medaili z rukou rozhodčího kategorie převzala Ema Mikelová z ŠK Zlín.

Domácí fanoušky mile potěšila Eliška Císařová z oddílu Šachy Hošťálková, která skončila na krásném třetím místě v celé sérii krajského přeboru, moc gratulujeme!

Eliška vlevo, 3. místo v kategorii D10 za celou sérii GP

V kategorii do 10 let se poté nejlépe dařilo hráči Sokolu Ústí Hugo Hadašovi! Druhý skončil nejlepší hráč do osmi let malenovický Jakub Macharáček. Třetím místem kluků vypálila rybník nejlepší dívka do 10 let, vsetínská Gabriela Zádrapová.

Posuneme se na kategorii dětí do 12 let. Nejlepší dívkou se zde stala se ziskem 5 bodů Alisa Levchenko z Jezdců Jundrov. Díky horšímu pomocnému hodnocení skončila na druhém místě Ema Trčálková z TJ Sokol Ústí. Bronzovou medaili převzala Ema Paseková z Gumáren Zubří.

Celkovým vítězem kategorie do 12 let se stal Tomáš Babula ze Starého Města. Stříbro si vybojoval Petr Kalivoda z Boršic a třetí místo patří Mykytě Horkovyi ze Starého Města. Celkem v této kategorii startovalo 32 účastníků.

Kategorie dívek do 14 let byla nesmírně vyrovnaná. Všechny tři medailistky měly shodně čtyři body! Rozhodovalo pomocné hodnocení. Nejlepší ho měla Sofie Zelenková z Tj Mořkov, před Karolínou Kovářovou z Ústí a Emou Kapustovou z Tj Vlčnov!

GP Zlínského kraje, D14

Vítěz kategorie do 14 let byl však jednoznačný. O celého jeden a půl bodu zvítězil Richard Hobza z Malenovic! Druhé místo již tak jasné nebylo, rozhodovat muselo zase pomocné hodnocení. Stříbro nakonec přebral z rukou rozhodčího kategorie Matěj Krajíček z Boršic a bronz byl přisouzen Antonínu Vojtovi z Šk Zlín. Oba hráči získali 5 bodů. V této kategorii startovalo celkem 35 hráčů.

V doprovodném turnaji se nejlépe umístil Jáchym Štědrý z Šachové klubu Vsetín před Jakubem Matůšem z Ústí a Martinem Mitáčkem ze Starého Města. Cílem doprovodného turnaje bylo vyplnit mezeru v krajských soutěžích, kde do 16 let bohužel nejsou rapid turnaje součástí GP. Pevně věříme, že si kluci dobře zahráli a nasbírali cenné zkušenosti, které jsou to nejdůležitější.

GP Zlínského kraje, H16

Čtvrtý turnaj ze série GP Zlínského kraje je za námi. Jsme moc rádi, že se po mnoha letech vrátil mládežnický turnaj tohoto formátu na hošťalkovskou půdu a pevně věříme, že děti budou rády na klání vzpomínat. Velké poděkování patří všem rozhodčím. Funkci hlavního rozhodčího si na svá bedra vzal poprvé mladý odchovanec našeho oddílu Tomáš Galda, který vše zvládl ukočírovat bez jakýchkoli klopýtnutí! Pěkný pohled pro hošťalkovské fandy – prolnutí mladých generací našeho oddílu. Naši členové, kteří před sedmi lety tyto turnaje hráli, nyní turnaj organizovali a vystřídali je další mladí talenti hošťalkovské líhně, co více si přát.

Výsledky všech kategorií naleznete na webu chess-results: U10, U12, U14 a U16.

Pěknou fotogalerii od Danuše Stelmachové můžete zhlédnout zde.

Všem hráčům děkujeme za účast a fair play hru. Budeme se těšit zase někdy v budoucnu na šachové akci v Hošťálkové na viděnou.

Josef Bednařík, ředitel turnaje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *