Hošťalkovští řádili na MČR družstev

Ve dnech 14. – 31.7. se odehrává již 33. ročník festivalu CZECH OPEN v Pardubicích, konkrétně v kongresovém centru IDEON. Hošťálkovští se zúčastnili úvodního turnaje, a to turnaje družstev. Týmy měly možnost napsat na soupisku celkem 6 hráčů, z toho první 4 byli v základní sestavě. Hrálo se na 7 kol, tempem 90 min na celou partii pro hráče + přídavek 30 s za každý provedený tah. Za vítězství byly 2 body, remíza 1 a prohra žádný. Celkem se přihlásilo 119 týmů, jak z tuzemska, tak i z dalekých krajin. Za naši valašskou dědinu bojovalo mužstvo čítající 5 hráčů: 1. Jakub Krejča, 2. Patrik Gnida, 3. Jan Malčánek, 4. Tomáš Galda a jako 5. Pavel Hampl.

Již v prvním kole to nebylo nic lehkého. Já, unaven dřívějšími povinnostmi v Brně, jsem pro jistotu vynechal počáteční kolo, a tak se mohl aklimatizovat a přihlížet poněkud vskutku zainteresovaným pohledem na naše partie. Jelikož se hrálo proti slabšímu soupeři, očekávalo se vítězství. Správnou nohou vykročil Patrik, který zkušeně přehrál svého protihráče a jako první otevřel výhrou hošťálkovské konto. Následně po větším vzdoru soupeře byla připsána další výhra, tentokrát díky Kubovi, a tak již stačil půlbod. Během tohoto stavu Pavel ztrácel kvalitu, po nekorektním útoku na sokova krále. Naštěstí nám však Honza, i když po velice nejasné partii, zajistil celkové vítězství. Zbylá 4. šachovnice nabídla mnoho. Pavel vyvíjel nemalý tlak na nezkušeného soupeře. Došlo to až do bodu, kdy byl náš hráč jasně vyhraný, bohužel partie, trvající přes čtyři hodiny, unavila oba hráče, a tak se shodli na remíze. V průběhu kola se o příjemnou atmosféru v týmu postaral náš kápo, Patrik Gnida.

Šachový klub Příbram – Baník 1:3 Šachy Hošťálková

Ve druhém kole se náš celek utkal se silným týmem, a to Řádem Svaté Marie. Boj byl velice vyrovnaný. V náš prospěch Pavel na poslední desce s přehledem vyhrál. Bohužel tento příznivý stav netrval dlouho, já, po nepřesné hře, jsem byl donucen rezignovat. Naštěstí první dvě desky zapsaly remízy, a tak jsme byli rádi za cenný bod.

Šachy Hošťálková 2:2 Řád Svaté Marie

Třetí kolo nebylo z pohledu síly soupeřů o nic lehčí, ba naopak. Tým Beskydská šachová škola – Senioři byl jasným favoritem. Ničeho jsme se však nezalekli a bojovali doslova do posledního dechu. Na druhé a třetí desce Patrik s Honzou okusili hořkost porážky, i když partie byly velice vyrovnané. Bylo na 99% jisté, že z tohoto zápasu odejdeme s prázdnou. Kuba však ukončil svou partii půlbodem. Poslední, kdo dohrával, jsem byl já. Celou partii jsem s velmi zkušeným soupeřem, panem Jasným, držel v rovnováze. Pozice se následně přiostřila, když jsem zbytečně zariskoval a získal tak horší koncovku. Aby toho nebylo málo, časová komodita mi poněkud nepomáhala, a tak zbylých 30 tahů bylo odehráno na 2 či 1 minutě na mé straně hodin… Naštěstí jsem jezdcovou koncovku ustál a mohl si konečně oddechnout. Sice celková porážka nebyla nic hezkého, ale ukázalo se mnoho faktorů, které nám dodaly síly do dalších náročných soubojů.

Beskydská šachová škola – Senioři 3:1 Šachy Hošťálková

Následující den ráno nám byly přiděleny Kobylisy B. 4. kolo bylo tak všechno nebo nic. Na posledních dvou šachovnicích jsme s Pavlem, s menšími obtížemi, urvali cenné 2 body, a tak Patrik s Honzou neměli na sebe v tomto směru velký tlak. Honza následně připsal půlbod + zajistil 2 body do tabulky. Patrik si zpravil chuť a zvítězil nad FMkem.

Šachy Hošťálková 3,5:0,5 TJ Kobylisy B

Po občerstvení formou oběda se čekalo na přiřazení soupeřů. Los, který má zřejmě také smysl pro humor, nám přidělil tým Kobylisy A. Bohužel k derby Krejča – Slovák nedošlo, poněvadž „Kilča“ toto kolo vynechal. I tak se opět jednalo o nesmírně těžké partie. Papíroví favorité z Čech postupně potvrdili svou sílu. Nejdříve prohrál Pavel a poté Kuba. Patrik se se svým soupeřem dohodli na nerozhodném výsledku. Opět jsem dohrával jako poslední. Po ne velmi přesvědčivém průběhu se partie ocitla ve velmi zajímavé koncovce, i zde jsem ale tahal za o něco kratší konec. Déjà vu v plném stylu, že? Ale to není vše, čas byl tentokrát dokonce horší, a já tak dohrával náročnou koncovku na půlminutě. Nakonec vše dobře dopadlo, partie skončila remízou a já byl rád, že vůbec žiji…

TJ Kobylisy A 3:1  Šachy Hošťálková

V poslední den jsme nastupovali do ranního kola jako rovnocenní proti Sokol Bakov nad Jizerou. Pavel po menších komplikacích vcelku rychle zremizoval partii. Já si zahrál na čaroděje a z úplné remízy vykouzlil, a dokonce bez hůlky, výhru. Ostatní z týmu po krušných chvílích ukončili partie remízami.

Šachy Hošťálková 2,5:1,5 Sokol Bakov nad Jizerou

Následovalo závěrečné sedmé kolo. Já, po mých zážitcích a nemalé míře vyčerpání, jsem si raději dal volno a dohlížel tak na mé spoluhráče. Náš tým hrál proti Unichessu, a tak se pomýšlelo na 2 bodíky do tabulky. Bohužel, v sedmém kole šla vidět únava a následné chyby. Nakonec utkání skončilo nerozhodně. Ihned po dohrání se naše výprava rozloučila a každý odjel svým směrem.

Unichess 3:1  Šachy Hošťálková

Vpravo Pavel Hampl, Jan Malčánek, Patrik Gnida a Jakub Krejča.

Turnaj byl výborný, jak po šachových, tak i mimošachových stránkách (hlavně noční procházky v pozdních hodinách po Pardubicích).

Každý z nás si tak s sebou odvezl nezapomenutelné zážitky + dovednosti (máme nového klubového DJ)!

                                                                                                                                                     Tomáš Galda

Výsledky: chess-results

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *