PF 2023

Vážení šachoví přátelé,

rok utekl jako jedna blesková partie, proto mi dovolte se za ním v krátkosti poohlédnout. Každý pamětník hošťalkovského šachu určitě potvrdí, že uplynulých 365 dní kompletně přepisovalo šachovou historii v naší obci a proto si šachové shrnutí bezesporu zaslouží své místo na našem webu.

Je za námi rok plný výzev, úspěchů, ale také těžkých rozhodnutí. V první dekádě roku sužovalo šachové prostředí dnes již pomaličku, ale jistě, zapomenuté období restriktivních opatření, které sportovní prostředí značně pochroumalo. V této covidové době měl náš oddíl v soutěžích celkem tři celky, které i přes mnohá omezení a různé názory jednotlivých členů na celou politickomedicínskou kapitolu dějin, dokázala celou sezónu odehrát bez jediné kontumace a vnitřního rozkolu! Skvělou práci odváděli všichni kapitáni a také jednotliví členové našeho oddílu. Odměnou pro všechny byly výsledky. Všechny tři týmy ze svých soutěží postoupili, přičemž náš A tým postoupil do šachové Extraligy, jedné z nejprestižnějších soutěží na světě!

V květnu tohoto roku náš oddíl uspořádal již tradiční Memoriál Jana Kováře. I zde se přepisovaly milníky šachu naší obce. Do Hošťálkové dorazil rekordní počet 122 hráčů, přičemž ve startovním poli byl také předseda ŠSČR pan Martin Petr.

Poté již začaly krušné časy. Vedení oddílu mělo na bedrech velmi složité rozhodnutí. Hrát šachovou Extraligu? Soutěž určenou pro oddíly šachových mecenášů? Není tajností, že mnoho oddíly vráží do této soutěže téměř nekřesťanské peníze v horizontu milionů, aby nakoupili nejlepší hráče tuzemska doplněné o hráče z půlky světa. A to si prostě a jednoduše nemůže vesnický oddíl dovolit. Navíc když okresní přebor ve fotbale je v mnohých očích obecních zastupitelů stejně více než nějaká šachová extraliga. Trošku buranské, ale hold ne každý je schopen pobrat změnu. I přes fakta ekonomické a také možné rozklížení týmu jsme se nakonec rozhodli historický milník pro Valašský šach překročit. Přičemž jsme také usoudili, že B tým postavíme do 2. ligy a riskneme kolizi obou soutěží.

Během léta jsme začali s další etapou, od obce jsme získali novou klubovnu v Sokolovně. I díky obecní dotaci na výbavu dostala klubovna nový kabát a podařilo se nám ji moderně vybavit, tak aby mohla sloužit nejen tréninkům mládeže, ale také pro dospělé.

Od září jsme rozjeli šachové kroužky dětí v Hošťálkové, Ratiboři, Jablůnce a také Kašavě! Zde patří velké poděkování trenérům, jmenovitě Jarovi Košelovi, Pepovi Fuksovi a Luboši Vaculíkovi. Kroužky nyní navštěvuje téměř 40 dětí!

Od října se poté rozjely dlouhodobé soutěže týmů. Našim kapitánům a jejich zástupcům se podařilo postavit týmy, které si rozumí a jsou složeny z hráčů, kteří pro oddíl žijí a jsou schopni obětovat obrovské množství času, aby mohl oddílový život fungovat. I přes neskutečnou námahu, která jde na vrub kapitánů, své týmy prozatím drží ve skvělé kondici, za což jim patří velké poděkování. Jmenovitě bych chtěl vyzdvihnout práci Tomáše, který ve druhé lize nemá jednoduchou roli, kterou zvládá s nadhledem, jako zkušený kapitán. Dále mám velkou radost z našich dvou nových členů, Aleše Kafky a Pepy Fuksy, kteří se aktivně zapojili do chodu oddílu a převzali hned ze startu kapitánování našeho C a D týmu. Děkujeme pánové.

Díky extralize do Hošťálkové dorazili další významná jména šachového světa. Například exmistr světa FIDE Ruslan Ponomariov či česká šachová legenda Vlastimil Jansa. Přesně toto jsou ty zážitky, které našim šachistům z paměti nikdo nevymaže a proto se do této náročné soutěže šlo.

Jak jde tedy vidět výše, letošní rok byl neuvěřitelný, historický a již těžko se může někdy překonat. Ale uvidíme 🙂 Pavel Plšek před pěti lety po postupu do 1. ligy hlásal, že Extraliga je v Hošťálkové do 5 let. A je to tady. Stejně tak při postupu do extraligy Ondra Karlík vyvolával Carlsena za hošťalovské šachovnice. Tak uvidíme, čeho všeho se „řezníci“ z Hošťálkové ještě dožijí.

Co však je jisté, že každý úspěch není zadarmo a nepadá jen tak z nebe. Nebudeme si mazat med kolem pusy. Náš oddíl čekají velmi těžké časy, spojené nejen se celospolečenskou situací u nás v republice a ve světě. Po každém vzestupu následují pády. Jak lze vidět, extraliga je hodně náročná sranda, která se za námi další roky povleče a pouze zdravý oddílový duch a obětavost našich členů dokáží vybalancovat všechny tyto nástrahy a stabilizovat pro Hošťálkovou ligové soutěže do dalších let a celkově udržet přátelské šachové prostředí, ve kterém se budeme rádi setkávat. Mnoho oddílů hrálo extraligu a následně letěli soutěžemi dolů a záchranná brzda nikde. To všechno jsou výzvy, které nás čekají. Abych však nekončil černě.

Pevně věřím, že rok 2023 se i nadále ponese v duchu úspěchů pro hošťalovský šach. Cíle sezóny jsou jasně dány a zatím také plněny. Za to patří velké poděkování všem našim členům.

Myslím, že se nám všem podařilo vybudovat skvěle pracující tým, který se každý týden rád setká na trénincích či různých šachových akcí. Což není zdaleka standardem, podívejte se na šachové mapy, kde každým rokem oddíly ubývají. Poděkování patří všem sponzorům a podporovatelům našeho spolku, bez kterých bychom v dnešní finančně hodně náročné době nemohli fungovat.

Jménem vedení oddílu všem přeji příjemné prožití svátků vánočních a do roku 2023 hodně zdraví a šachových úspěchů. Těším se na setkání!

Josef Bednařík, místopředseda oddílu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *