Céčko veze těsné vítězství z Huslenek

Už před začátkem zápasu bylo jasné, že naše céčko nečeká nic jednoduchého a že soupeř nastoupí se svými nejsilnějšími hráči. Sestava doznala několik změn, kdy z předních šachovnic domácího zápasu nastoupil jen Laďa Pala. Na druhé šachovnici jej proto doplnil ve své první letošní partii Franta Veselský. Na poslední šachovnici jsme zajistili trenéra hošťalovské talentované mládeže Jaroslava Košelu a mohlo se vyrazit do Huslenek.

Utkání začalo přesně v 9 hodin místního času a už po několika minutách jsme znali první výsledek. Tentokrát to nebyla rychlá výhra jakou předvedl v domácím utkání Laďa Pala, ale Jirka Vaculík zaknihoval po vzájemné dohodě se svým soupeřem remízu. Krátce po něm přidal druhou remízu pan Košela a bylo na zbytku týmu, aby na takto položených základech vybojoval výhru.

Můj soupeř odpověděl sicilskou obranou, na kterou jsem si konečně mohl vyzkoušet ostrý Morra gambit. Soupeř se chtěl vyhnout hlavním motivům a co nejrychleji dostat krále do bezpečí rošádou. A to i za cenu výměny černopolného střelce a citelného oslabení černých polí. Díky několika taktickým obratům se mi povedlo získat zpět nejen materiál, ale i velkou poziční výhodu. Soupeř tlak nevydržel a zvolil vzdání partie.

Mezitím remizoval na druhé šachovnici hrající Franta Veselský. Že se remíza chystá mi Franta oznámil několik minut předem. Dle svých slov měl již dvě dlouhé přestávky na přemýšlení a při třetí hrozilo, že se dostane do časových potíží. V horším případě že spadne na čas. Nabídka remízy bylo rozumné řešení, přestože Franta znal strategický plán jak se pokusit partii ovládnout.

Tým potěšil na sedmé šachovnici hrající Pepa Fuksa, který jako jediný z týmu dostal elově mnohem silnějšího soupeře. Jako svou obranu zvolil Caro-Kann, což se ukázalo jako velmi dobrá volba. Když se partie začala komplikovat, tak se se soupeřem dohodli na remíze.

Naopak Pavel Hampl dohrával partii s velkou materiální ztrátou. Vše začalo nevinně vypadající italskou hrou, která však přešla po 4. Jg5 do takzvaného fried-liver útoku. Pavel znal principiální odpověď v podobě d5 s následným Jh4, ale po několika dalších tazích nenašel správné pokračování a ocitl se v strategicky prohrané pozici s pěšcem méně. Na soupeře zkusil ještě několik léček, ale když mu vše odvrátil, tak nezbylo nic jiného než se vzdát.

Rozhodovalo se tedy na posledních dvou šachovnicích, na kterých zápasili Laďa Pala a Luboš Vaculík. Laďa tentokrát narazil na soupeře, který si své tahy pečlivě promýšlel a snažil se hledat co nejlepší pokračování. Přijal výzvu zahrát si s titulovaným soupeřem a chtěl podat co nejlepší výkon. Vše ale za cenu časové tísně ke konci partie, kde už nebylo v jeho silách najít dobré tahy. Laďa toho zkušeně využil a zvrátil stav utkání zpět na stranu Hošťálkové.

Zbývala dohrát poslední partie Luboše Vaculíka, který měl do koncovky o pěšce více. Houževnatý soupeř se ale nevzdával a hledal taktické obraty, jak partii zvrátit na svou stranu. Hrozil dokonce jednotahovým matem, který Luboš odvrátil jen obětí kvality. Zároveň to byla ale oběť, kterou soupeři vzal veškerou protihru a vytvořil silnou dvojici spojených volných pěšců. Vzhledem k již rozhodnutému zápasu a zkušenostem z minulého kola zvolil Luboš nabídku remízy a ukončení zápasu se skórem 4,5:3,5 ve prospěch hošťalovského týmu.

Výsledky můžete také zhlédnout na webu chess.cz

Aleš Kafka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *