Přátelský rapid v Lužné za účasti třech našich hráčů

Na velikonoční sobotu se v Lužné konal každoroční turnaj v rapid šachu. Sešlo se celkem 47 hráčů a hrací sál v místním kulturním domě byl plně zaplněn. Hošťálkovou jsme reprezentovali ve složení Jakub Krejča a dva začínající hráči – Aleš Kafka a Josef Fuksa. Pro Pepu to byl dokonce první oficiální turnaj.

Hned po příjezdu jsme zasedli k šachovnici a dali si s Kubou jednu rychlou partii na rozehrání. Po překvapivém 1.E4 (Kuba ode mne nejspíš očekával častější 1.D4) se přešlo do ruského zahájení, a po opačných rošádách následoval útok obou hráčů. Partie neměla dlouhého trvání a černý rychle zvítězil. Po zveřejnění prvního kola však následovalo překvapení, kdy jsme byli společně nalosováni na třetí desku. I v ostrém zápase přišlo 1.E4, Kuba tentokrát zvolit svou ostřílenou francouzskou obranu a následovala již vážnější partie.

Ze zahájení jsme vyšli v rovné pozici. Ve 12. tahu však následoval nepromyšlený tah bílého se snahou napadnout soupeřova černopolného střelce. Tuto nepřesnost Kuba okamžitě využil, když střelcem sebral na F2 se šachem, vyměnily se dámy, dobral figuru zpět a měl pěšce navíc v pozici, která směřovala do koncovky.

Partii jsem nevzdal a postupně se vrátil zpět do hry o remízu. Většina figur se vyměnila na C-sloupci a přešlo se do pěšcové koncovky, kdy každá strana měla jezdce. Mně se povedlo získat zpět černého pěšce na C4, ale za cenu vytvoření dvou volných pěšců na každé straně. Pozice byla ale dále nepřehledná a obě strany by stavěly dámu stejným tahem. Kuba na koncovku spotřeboval veškerý svůj naspořený čas a partie se dohrávala v časové tísni na obou stranách.

Partie se vyrovnala i na šachovnici, ale i tenkrát zůstala nepřesnost černého nevyužita. Z obavy postavení černé dámy se šachem jsem zvolil nepřesný tah a ztratil cenné tempo, kterým jsem mohl atakovat černého jezdce. Černý po pár tazích postavil dámu jako první a o výsledku bylo rozhodnuto. 0-1 a první sobotní bod připsal Kuba Krejča.

V dalších fázích turnaje jsme se s Kubou potkali vždy jen v přestávkách u piva a klobásy. Kuba pokračoval ve sbírání bodů za výhry a občasné remízy, aby nakonec celý turnaj se ziskem 7.5 bodů z 9 vyhrál. My s Pepou jsme sbírali cenné zkušenosti v nelítostných soubojích na zadních šachovnicích. Pan Fuksa si pochvaloval zejména souboje s místními důchodci, dle něj to byly správné řežby. Naopak až líto mu bylo začínajících hráčů, kteří velmi rychle ztráceli materiál.

Já hned ve třetí partii bránil  10 minut staffordský gambit, abych nakonec v lepší pozici spadnul na čas. Naopak v mé poslední partii udělal soupeř ve francouzské obraně krátkou rošádu a okamžitě následovala oběť střelce na H7. Partii se mi podařilo dotáhnout do výherního konce, abych turnaj zakončil se 4 body.

Na závěr dne jsme pobrali ceny za účast a po rozloučení se ubrali směrem k domovu vstříc dalším turnajům. Už nyní se těšíme na hošťálkovský Memoriál Jana Kováře.

Aleš Kafka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *