Souhrn 46. ročníku Přeboru města Vsetína.

Ve dnech 3.7. – 9.7.2021 se uskutečnil v prostorách klubovny ŠK Vsetín již 46. ročník Přeboru města Vsetína. Oproti minulým ročníkům se turnaj dosti lišil. Důvodem byl nechvalně známý Covid-19. Bylo nutno enormně snížit počet šachistů hrajících tento turnaj, a to z cca 150 na 32. Hrálo se devět partií v sedmi dnech (po delší pauze od fyzického šachu to bylo na některých znát). Počasí také moc nepomáhalo, když vysokými teplotami komplikovalo rozmýšlení nad tahy.

Z hošťálovských hráčů se zúčastnil Lubomír Vaculík a já (Tomáš Galda). Oba jsme byli nasazeni v první polovině startovní listiny. Většinu našich partií přenášely on-line šachovnice. Všechny partie z těchto desek naleznete ZDE (včetně výsledků, fotografií atd.).

V počátečním kole jsem hrál s výrazně slabší soupeřkou, která se ale jen tak lehce nedala a bojovala, co to šlo. Nakonec přece jen jsem obhájil roli favorita a připsal si na rozjezd 1 bod. Pan Vaculík to měl těžší… Několik hodin před začátkem turnaje se teprve dozvěděl, že i on hraje 46. ročník Přeboru města Vsetína. Na místě to byla docela pěkná úsměvná situace. Partie Kopecký vs. Vaculík skončila prohrou papírového favorita, p. Vaculíka, kdy omylem ponechal kvantitu soupeři, a tak i celý bod.
Stav: Galda 1/1, Vaculík 0/1

Tomáš Galda

V neděli se odehrálo dvojkolo. Ve druhém kole p. Vaculík remizoval se slabším soupeřem. Já už to měl o dost těžší. Hrát po lehkém prvním kole s pátým nasazeným (p. Doležal) byl opravdu velký skok. Na partii jsem se trochu připravil. Po celkem klidné partii přijímám od soupeře remízu. Tímto kolem jsem si „ohmatal“ hru silných a na další kola se už podle toho připravoval.
Stav: Galda 1,5/2, Vaculík 0,5/2

Po menším odpočinku se hráči dostavili k zahájení třetího kola. Utkání Klímek – Vaculík vyšlo lépe našemu hráči, který se tak mohl radovat z první výhry. Já hrál s Františkem Parákem. Dobře motivovaný jsem usedl k partii, která byla celou dobu pod mojí kontrolou. Pomalu, ale jistě, se mému soupeři zhoršovala pozice, kterou následně prohrál.
Stav: Galda 2,5/3, Vaculík 1,5/3

Ve čtvrtém dějství se Luboš Vaculík s ničím nepáral a celkem rychle sejmul svého mladého oponenta. Já si před partií Juračák (12 ti letý hráč, který byl favoritem) – Galda oživil teorii daného zahájení, které vyšlo zprvu lépe pro mě. Následně jsem však zahrál nepřesnosti, po kterých byla remíza vítaná.
Stav: Galda 3/4, Vaculík 2,5/4

Lubomír Vaculík

V úterý se odehrálo druhé a zároveň poslední dvojkolo. Pan Vaculík sehrál partii s Tomášem Klímou, kde jeho soupeř odolal a udržel remízu. Já jsem byl příjemně povzbuzen do pátého kola, když jsem předcházející večer uviděl los. Hrál jsem s druhým nasazeným, panem Zádrapou, kde nebylo co ztratit a favorit měl potvrdit svou roli. Vystavěl jsem solidní formaci Londýna a podle schémat pozic si vybavoval další tahy. Soupeř hrál silně a hlavně aktivně, díky tomu měl i v daný moment lepší pozici. Následně se mu nepovedly některé tahy, které jsem v určitých pozicích nečekal. Záhy stál hůře a já vycítil možný bod. Oba jsme se ocitli v časové tísni, a tak pro bránící stranu to nebylo medu lízání. Po téměř čtyřech hodinách se připsal 1 bod k mému příjmení. Až po několika minutách mi došlo, že tato výhra byla má nejlepší… Poprvé jsem porazil KM!
Stav: Galda 4/5, Vaculík 3/5

O pár hodin později se odehrálo šesté kolo. L. Vaculík opět celkem rychle vyhrál silným útokem, kterému soupeř mohl následně jen přihlížet. Já, po alespoň menší regeneraci a konverzaci s jinými šachisty, jsem měl odehrát partii s p. Bosákem (1. nasazený). Značná únava se podepsala na mé hře, respektive na mé kalkulaci… Po několika tazích má pozice byla k pláči. Bez protihry, s pěšcem méně proti KM… Opravdu nezáviděníhodný scénář této partie. Nechtěl jsem se jen tak nechat „ušlapat“, a tak se snažil komplikovat hru, co to šlo. V daný moment byla pozice dle PC rovná, ne-li pro člověka za bílé o něco lepší… Já si toho u partie nevšiml a přehozením tahů doslova zahodil nějaké naděje…


Partie Galda – Bosák; po 25. Sxe4 je pozice horší pro bílého… po tahu 25. a5! (poté 26. Sxe4), který nevím proč jsem přehlédl, je to =

Stav: Galda 4/6, Vaculík 4/6

V sedmém kole mě v ringu proti p. Bosákovi vystřídal zkušenější spoluhráč. Jeho pozice ale ke kladnému dojmu nenasvědčovala, a tak Luboš Vaculík odešel, jako předtím já, s nulou. Na mě se usmálo štěstí, los mi nedopřál oddych a přiřadil mi Filipa Matůše. Nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo naopak. Jedno bylo jisté, po prohře se vzpamatovat a hrát solidní šachy. Obeznámen s tím, že bude hrát 1. e4, byl zahrán Caro-Kann. Soupeř byl zřejmě rád, poněvadž to o mě věděl, neočekával však, že mu zahraji vedlejší variantu, která se moc nevidí… Po přechodu do koncovky jsem si byl jistý a hrál s co největší profylaxí. Nakonec mou nabídku remízy soupeř přijal.
Stav: Galda 4,5/7, Vaculík 4/7

V předposledním kole Luboš Vaculík porazil Jakuba Matůše. Celou dobu stál lépe hošťálovský hráč, mladý soupeř se ale dobře držel. U konce však přehlédl jednoduchou taktiku, díky které p. Vaculík získal důležitý bod. Mně se podařilo zremizovat p. Pyše. Popravdě jsem pomýšlel navíc, ale pozice a můj soupeř tomu nedovolili.
Stav: Galda 5/8, Vaculík 5/8

V závěrečném kole můj spoluhráč prohrál s mým sokem z 8. kola. Musím přiznat, že po přehrání partie se mi opravdu zalíbila taktická kombinace p. Pyše. Já, pomýšlejíc na 3. příčku, musel vyhrát. Program mi vylosoval Matěje Kopeckého, který měl sice nízké ELO, ale tak jako já, hrál na více… Po opakovaných nabídkách smíru, které jsem nechtěl přijmout, partie pokračovala pomalým tempem. Matěj odehrával tahy celkem rychle, u mě to bylo horší. Chtíc vyhrát tuto partii, jsem se rozhodl, zřejmě nekorektně, riskovat… Třešničku přidal nádherný pocit po mém tahu 41…Vc6-Va6 (viz níže), kde jsem si opravdu bláhově myslel, že soupeř přehlédl chycení dámy (mimochodem je to dobrý tah). Naštěstí koncovka byla až do konce v rovnováze, a tak bez problému jsem tuto partii dovedl ke smíru.

Konečný stav: Galda 5,5/9, Vaculík 5/9

Konečné pořadí všech hráčů:

K mému příjemnému zjištění jsem skončil pátý, ale také vyhrál skupinu do 1700 ELO. Tato cena však dle propozic přešla k Davidu Juračákovi. Konec konců mohu říci, že jsem byl se svým výkonem spokojen. Hrát se sedmi hráči, kteří skončili v TOP 10, je super pro zlepšování se.

Samozřejmě chci poděkovat organizátorům a dalším lidem, co uskutečnili tento turnaj, který se povedl! Po tak dlouhé době si zahrát se známými tvářemi a příjemným šachovým kolektivem bylo super!

Zleva: Jan Bosák, ředitel turnaje Radek Zádrapa, Karel Doležal, Zbyněk Pyš a hošťálovský Tomáš Galda.

Tomáš Galda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *