Šachy, covid, Hošťálková? Nic nás nezastaví

Jelikož celý svět zasáhl vir jménem COVID – 19, tak i v oblasti šachu nastaly určité změny. Naštěstí se hlavně v letních měsících a v září konalo mnoho turnajů, které nesou mnohdy i významnou hošťalkovskou stopu.

Na začátku července se konal Přebor města Vsetína – 45. ročník. Zde se představili tři hošťálkovští hráči, kterým se vcelku dařilo. Jakub Krejča a Kilián Slovák bojovali ve skupině A. Ve skupině B se představil Tomáš Galda. Výsledky se po odehrání devíti kol nemohly líbit ani jednomu z našich zástupců. Během hlavního turnaje se odehrál i doprovodný bleskový turnaj, kterého se zúčastnili Kilián s Kubou. Kubovi se úplně nedařilo a se 6 body obsadil i tak krásné 11. místo. Kilián s 8,5 body z 11 dělil první příčku s Petrem Koutným. Avšak díky lepšímu pomocnému hodnocení se nakonec radoval z 1. místa!

V první půlce srpna jsme se chopili role pořadatelské! I přes mnohé přítěže a opatření, které jsme museli dodržet, uspořádali jsme Memoriál Jana Kováře. Vše proběhlo na výbornou a hráči, kteří byli dychtiví po hraní šachu „na živo“, si u nás v Hošťálkové zpříjemnili nedělní den devíti partičkami hranými rapid tempem.

Hošťálková se opakovaně zúčastňuje mezinárodního turnaje v lázeňském městě Jeseník. Tento turnaj je velice oblíben, ne-li nejvíce, a není se čemu divit! Hrát šachy v nádherném prostředí, jaké tvoří Jeseníky a odpočinout si díky mimo- šachovým aktivitám jako je fotbal či procházky se svými přáteli, si každý užije naplno. Naše výprava byla opravdu pestrá, jen posuďte. V silném A turnaji nás reprezentovalo šest hráčů a to: Kilián Slovák, Dominik Kula, Pepa Bednařík, Ondra Vraj, Karel Vraj a Franta Veselský. V B turnaji nás hrálo kvarteto hráčů: Lubomír Vaculík, Patrik Navrátil, Tomáš Galda a Jáchym Karlík. Všichni jsme si užili tento opravdu výborný turnaj a snad i příští rok nebude výjimkou!

Zde přikládám úryvek článku od Kiliána Slováka o tomto turnaji:

„Celkově se ale pro mě bezesporu jednalo o akci roku. Možná to bylo tím, že kvůli karanténě jsem těch příležitostí neměl tolik, ale i s tímto faktem se tímto týdnem stal Jeseník jednou z mých nejoblíbenějších destinací a minimálně po dobu studentských let zde budu v případě možnosti určitě rád jezdit.“

Níže také přidávám hodnocení jednotlivých členů výpravy od Kiliána a také legendární momenty, které se za 64 poli staly. Takové momenty se fakt dají zažít jen s hošťalkovskými šachisty. Tak pojďmě na to:

Začnu ale logicky mnou (Kilián), jelikož o svém výkonu dokážu poreferovat přesněji než o předvedené hře ostatních. Abych byl upřímný, nic jsem od sebe před začátkem turnaje nečekal. Bylo mi jasné, kam jedu a hlavně s kým tam jedu a že si chci turnaj hlavně užít, což se, jako v mnoha předchozích případech, odrazí na mých výkonech za šachovnicí. A opravdu, první kolo, kdy jsem chybně zhodnotil pozici ve svůj neprospěch a přijmul soupeři remízu, mi kromě brzkého zklamání v podobě ztráty s horším protivníkem přineslo rovněž zdarma lekci polštiny, kterou na mě soupeř chrlil hned poté, co jsem zastavil hodiny a postavil krále proti sobě. Co bych ale před turnajem a po 1. kole nečekal, je to, že poté zandám 3 výhry za sebou. Ano, jednalo se vždy o soupeře úrovně přibližně 2000, ale partie jsem hrál dobře a výhry byly dle mého zasloužené a já si říkal, že to přeci jen nemusí nakonec být tak marné. Dobrý pocit potvrdila i partie 5., kdy jsem v pikantním souboji národů (Slovák-Čech) proti mezinárodnímu mistrovi sebral půlku. Po partii jsem si trochu vyčítal nevyužité šance na výrazně lepší a neprohratelnou koncovku, 2 kalíšky slivovice ale tento hlod rychle zahnaly.

Druhá polovina turnaje ale už tak veselá nebyla, přišla jednoznačná prohra s 1. nasazeným a pro šanci zabojovat si o cenu bylo záhodno následující kolo vyhrát. V partii, kterou budu rád prezentovat jako oslavu šachu, se mi podařilo být velmi kreativní, udělal jsem asi 3 tahy, na které jsem opravdu hrdý a jenž vyžadovaly notnou dávku fantazie, na konci se mi ale nepovedlo najít celkem jednoduše vyhrávající tah, tudíž se má chorá mysl musela spokojit s věčňákem a remízou. Následují kolo se mi nepodařilo černými prorazit Pepovu betonovací strategii a ač jsem ho nebožáka (který původně ani nechtěl po těžké noci nastoupit k partii) asi 5,5 hodiny zkoušel, tak se nedal. V posledním kole už z hlediska cen nebylo o co hrát, ale bílými jsem si chtěl zahrát proti lehce slabšímu soupeři, který hned v 5. tahu nabídl smír. V lepší pozici se mi ale povedlo nastavit pěšce a tentokrát jsem to byl já, kdo musel několik hodin bránit špatnou pozici. I přesto, že už o nic krom ela nešlo, mě zahřálo na duši, že jsem dokázal partii udržet a mít krom 6. partie turnaj bez prohry. Pro mě trochu překvapivě svítil na chess results výkon nad hranicí mého ela a +2,6 ratingu do FIDE. Vzhledem k mému životnímu stylu na turnaji bych tento výkon bral jako úspěch, ale určitě mě mrzí zejména 7. partie, která mě připravila o přednější příčky.

Na svoji „smůlu“ už jsem ale naříkal dost, a tak je řada se kouknout i na spoluhráče. I přes celkem solidní výkon jsem se nakonec neumístil ani jako 1. ani jako 2. nejlepší hráč naší výpravy. Pomyslný zlatý stupínek obsadil minimálně pro mě trochu překvapivě Pepa. Tímto úplně nenarážím na jeho výkonnost, ale spíše přístup k šachu v posledním roce. Za vše hovoří moje obava z toho, že Josef nepřijde na naší vzájemnou partii, k čemuž jsem ho musel přesvědčit až několik desítek minut před začátkem. Ale myslím si, že Pepa za to byl nakonec rád, protože jeho výkon byl velmi podobný tomu mému, což mu při 6 bodech vyneslo velmi solidní 8. místo. Stejný bodový zisk měl nakonec i Domča, ten na rozdíl od posledně jmenovaného se svým představením spokojený nebude. Mohou za to zejména první dvě kola, které prohrál (za zmínku stojí zejména prohra s předsedou Frantou v celkem zážitkové partii). Od té doby se Dominikovi sice podařilo výkony stabilizovat, ale ani série 7 partií bez prohry nezahojila vysokou ztrátu z prvních kol. Na druhou stranu to mohlo dopadnout tzv. na Kiliána, kdy se člověku v turnaji nepovedou pouze 2 kola, ale rovnou i těch zbývajících 7, takže si myslím, že Dominik neskončil ještě tak zle. Komu se turnaj povedl, byl starší z rodu Vrajů, který předvedl zajímavý výkon, kdy se mu často dařilo zachraňovat prohrané pozice a dělat z nich dobré body. Výkon 2100 a +35 bodů určitě musí Kája brát pozitivně, na to, jak ony body sebral, se už historie ptát nebude.

A nyní se již dostáváme do míst, kde začínají ty nejpikantnější šachové příběhy. První slovo bude mít mladší z bratrské dvojice, Ondra. Ten celkově nepodal špatný výkon, jeho partie byly takové podobné jako u Karla, nicméně Ondřej si na rozdíl od svého sourozence nechal ještě jedno eso v rukávu. To vytáhl v 8.partii, kdy rozehrál Caro-Kann. Dokonce se na soupeře i připravil, což je možná ještě více překvapivé než vývoj samotné partie. Tam si zjistil, že soupeř hraje na všechno e4 a g3 a pak se uvidí. Tak se Ondra rozhodl pro klasickou výstavbu s Jf6, Sf5, Jbd7 a… dál už se nedostal, jelikož soupeř si postavil dámu na e2 a koně na e4 a po vývinu koně byl hošťálkovskému rodákovi uštědřen krutý mat v podobě Jd6. Fun factem může být i to, že Ondrova partie skončila, než moje začala, jelikož Pepovi nějakou chvíli trvalo, než se vyhrabal z postele. Samozřejmě, že se to ze strany poraženého neobešlo bez dvojitého rumu bezprostředně po partii. Spíš mě překvapuje, že nakonec zůstalo pouze u toho. Aby ale ve světle této partie nezanikl celkový výkon, tak +24 bodů do ela je solidních. Nicméně, kdo si na to za rok vzpomene? A kdo si vzpomene na 8. partii?

Dalším expertem se v průběhu turnaje stal i předseda Franta, který turnaj začal dobře, jak jsem již zmiňoval, tak v 2. kole se mu podařilo porazit Domču. Poté už to ale žádná sláva nebyla. Předsedovi se ještě jednou zadařilo v 5. kole se slabším soupeřem, ale v následujícím klání to přišlo. Frantův soupeř si myslel, že získává vyhranou dámskou koncovku, a tak se jal vyměnit věže, aby do této koncovky přešel. Čeho si ale nevšiml, bylo to, že dostává jednotahový mat. Bohužel pro naše barvy si toho nevšiml ani Franta, a vzhledem k tomu, že neviděl jiné východisko, tak se vzdal. Ano, slyšíte správně, vzdal se v pozici, kdy dával jedním tahem mat. Po další prohře se předseda rozhodl na zbývající 2 kola odstoupit, což bylo asi dobré rozhodnutí. Takováto partie by se mnou také dost otřásla.

Ale ani to ještě není všechno, přesuneme se ještě do turnaje B. Začneme hvězdným představením Jáchyma Karlíka. Ten sice nepředvedl žádný super výkon, prohrál s těmi, co měl a naopak porazil outsidery, ale do hošťálkovské historie se tento mladík zapíše něčím jiným. A to konkrétně první partií. Tam náš hráč měl hájit černé barvy, ale místo toho se k partii posadil, uviděl e4 a soupeři řekl: „Vzdávám.“ Kdybych objevil džina v lahvi a měl 3 přání, tak by jedno z nich bez debat bylo, abych byl ve správné chvíli na správném místě a viděl tento legendární moment. Kdybych měl tyto 3 nejvýznamnější šachové události porovnat, tak můj žebříček by vypadal takto:

1. „Vzdávám“

2. Vzdání se při dávání jednotkového matu

3. Sedmitahový mat uštědřený hráči 2000

A jaký je váš žebříček? Můžete případně napsat do komentářů, nebo přímo mně do zpráv, abych řekl pravdu, docela by mě to i zajímalo.

Béčkového turnaje se však nezúčastnil pouze Jáša. Svým výkonem se rozhodně neztratil Luboš Vaculík, který dokonce bojoval o umístění na penězích, ale nedokázal udělat poslední krok, tudíž se musel smířit se 14. místem, což si ale myslím, že není špatný výsledek. Od Patrika jsem vzhledem k tomu, že mi byl v blickách rovným soupeřem, čekal o něco více, ale alespoň si odehrál to své, nezazářil ani nezklamal. Tomáš Galda sice v turnaji odstartoval, kvůli rodinným důvodům ale musel Jeseník předčasně opustit už po 3. kole.

Jeseník 2020

Samozřejmě Kilián napsal hotový „román“ o této výpravě. Jeho obsáhlé a velice hezky zpracované shrnutí, které obsahuje i opravdu legrační perličky, nemůžeme zveřejnit najednou, ale vše si důkladně archivujeme a zveřejníme zase někdy příště.

V září náš hráč, Ondřej Havelka, skončil na pěkném 7. místě na MČR juniorů a dorostenců v rapid šachu. Začátek Ondrovi výborně vyšel, udělal totiž 5/5 bodů. Jenže 6. a 8. kolo se stalo bariérou, přes kterou se Ondra nemohl dostat, a tak skončil s 6,5/9 body. I tak jsme velmi rádi, že nás náš dorostenec výborně reprezentoval.

Tentýž měsíc Ondra bojoval opět v rapid tempu ve Valašské Bystřici. A ptáte se jak to dopadlo? Hrálo se na sedm kol. V prvních šesti partiích Ondra ukazoval svou dominanci, např. proti panu Juříčkovi či panu Cagašíkovi, který byl první nasazený! Jenže k oné dokonalosti chybělo vyhrát poslední partii. Bohužel sedmá partie nedopadla podle představ Ondry a musel být spokojen s konečnými šesti body. To mu ale vůbec nevadilo, protože s náskokem 0,5 bodu tento turnaj vyhrál!

Od rapid partií přejdeme k trochu ostřejší kávě…a to k blitz tempu.

A opět nás na turnaji ve Valašské Bystřici reprezentoval Ondra Havelka. Poněvadž má tento turnaj jiné tempo hry, počet kol se vyšplhal na 13. První půlka nebyla příliš idylická pro našeho mladíka, protože měl jisté ambice o boje medailových příček. Druhá polovina turnaje – to už bylo úplně něco jiného. Ondra všech šest protihráčů nenechal „přičichnout“ k jedinému zisku bodů a všech šest bodů si připsal na svoje konto. Tento výborný konec ale nevyzdvihl Ondru na první tři příčky, a tak se musel spokojit s bramborovou medailí.

Šachy Hošťálková se pravidelně zúčastňují různých ligových soutěží, bohužel COVID – 19 měl větší slovo, a naši hráči tak byli „rádi“, že si alespoň zahráli první kolo v 1. lize – Východ a ve Zlínském krajském přeboru. Oba dva naše celky vyhrály a živí tak nadále velké šance na postup do vyšších lig! Na detailní popisy zápasů mrkněte na články na našem webu.

Šachy mají obrovskou výhodu oproti jiným sportům a to je internet. Díky němu mají totiž šachisté možnost hrát své partie na online serverech jako chess.com, chess24 či Lichess. Hráči se tak zúčastňují různých turnajů, a tak si alespoň procvičují a ověřují své dovednosti. Ale o online šachu se pobavíme zase příště.

Toto byla tedy definitivní tečka za skvělým, šachovým létem 2020, které hošťalskovští šachisté i přes velmi omezené možnosti prožili velmi aktivně!

Doufejme, že se situace ohledně viru v blízké době zlepší lidí zlepší, budeme moci znovu zasednout za šachovnice. Přece jen ty dřevěné figurky a kontakt s lidmi je lepší 😊.

Tomáš Galda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *