Béčko se vrací na první místo v ZKS! Hošťálková – Slavičín 5,5-2,5

V neděli 12. Ledna 2020 se po vánoční pauze rozběhla Zlínská krajská soutěž. Po nevydařeném minulém utkání, kde béčko podlehlo Valašské Bystřici, si chtěli hráči zpravit náladu při domácím utkání proti papírově slabšímu soupeři ze Slavičína. Kapitánovi Frantovi se podařilo poskládat téměř nejsilnější možnou sestavu: Ondra Karlík, Karel Vraj, Ondřej Vraj, Pepa Bednařík, Franta Veselský, Luboš Vaculík, Jirka Vaculík a Tom Galda. Oproti tomu soupeři přijeli oslabeni, když jim chyběli hráči na čtvrtém a pátém místě soupisky.

Zápas začal s pár minutovým zpožděním.  Naše hráči měli téměř na všech šachovnicích elovou převahu o 200 až 300 bodů, já (Pepa Bednařík) o rovných 569 elo bodů. Čtenář by tedy již nyní řekl, to musela být jednobrankovka, o tom se snad nedá nic psát… Ale opak je pravdou. Naše béčko nastoupilo k zápasu jako opařené, nikomu se nedařilo získat výhodu, ba naopak u některých jsme začali stát podezřele.  Tedy, já tomu nebyl  vyjímkou.  Ale pojďme pěkně postupně.

Zhruba po 1,5 hodině ukončil svou partií remízou kapitán Franta, který se za šachovnici vrátil po menší pauze, způsobenou úpravou zrakového vjemu. Partie se nesla v duchu bezrošádového Frantového bílého vojska, avšak matně si pamatuji, že černý správně měnil figurky a převedl partii do vyrovnané koncovky, kde vznikl pro soupeře první skvělý výsledek.

Zvuky ‚Nabízím remízu‘ se nesly taktéž z druhé šachovnice. Zde Karel Vraj pro změnu černými figurkami zvolil ostrou variantu, snad si můžu dovolit říct, dračice.  Já tedy této partii moc nerozuměl, jelikož kůň se vyvíjel přes h6, posléze černému zůstal pěšec v centru navíc (d6), aby zase bílý měl aktivnější figurky.  Karel proto následně pěšce obětoval nazpět, aby dorovnal vývin. Vznikla pozice při symetrickém postavení pěšců. Soupeř nabízí remízu a Karel přijímá. Avšak nevím, jestli pozice byla opravdu remízová nebo zda jeden či druhý stál lépe. Nestíhal jsem dění zápasu sledovat až tak dopodrobna, jelikož jsem měl plné práce ve své partii.

Třetí remízu připsal na konto Ondra Karlík. Ondra hrál od začátku zápasu svoji partii v klidu a měl ji naprosto pod kontrolou. Zde jsem například já počítal s prvním celým bodem. Černý král díky bílému střelci na d6 nemůže udělat malou rošádu, Ondra již naopak má rošádu a to dokonce velkou a z útokem taktéž nezahálí. Avšak černý vynalezl v pozici obranu (nevím, nakolik byla dobrá) tím, že schoval krále taktéž na dámské křídlo a snažil se vyměnit, co nejvíce figurek to šlo. Poté jsem již partii nestačil sledovat a jediné co vím je výsledek, ostatně ten víme všichni.

Poté však začala smršť černých figurek. Na šesté šachovnici Luboš Vaculík ve střední hře odmítá nabídku remízy a obsazuje volný c-sloupec oběma věžkama.  Postupně tlak stupňuje, když do útoku přisouvá  dámu a jezdce. Získává materiál a já zdáli pouze vidím hlouček diváku, jak obklopují šestou šachovnici a gratulují Lubošovi k prvnímu celému bodu v zápase proti Slavičínu.

Druhý celý bod přidává taktéž černými figurami Tom Galda na osmé šachovnici, kdy soupeřovi po celou dobu partie nedává téměř žádnou šanci. Tom má prostorovou převahu na dámském křídle, akorát dlouhou dobu nemůže najít plán, jak vletět do soupeřova týlu. Ten toho využívá a nabízí remízu. Tom po konzultaci odmítá a vyplácí se. Tlak soupeř nedlouho udrží a Tom připisuje další výhru v sezóně. Popravdě nevím, jak dopadl závěr partie. Možná se třeba Tom pochlubí v komentáři. 🙂

Zadní polovinu uzavírá Jirka Vaculík, který taktéž svého soupeře prostorově přetlačí. Má dokonce soupeře zmáčknutého na posledních dvou řadách, avšak ne a ne najít skulinku, kde se do pozice dostat. Za velmi příznivého výsledku celého družstva se tedy nakonec Jirka se soupeřem shodují na remíze.

Předposlední dohrává má maličkost. Ze zahájení (Alapinova varianta), vycházím černými velmi skvěle, když soupeř hraje nepřesně a neprosadí d4. Poté však přichází totální zatmění a téměř celou střední hru nejsem schopen najít žádný plán a tahám figurkami jen tak zbůhdarma a držím trošku lepší pozici. Až po více než 3,5 hodinové hře získávám pěšce a vytvářím ostrou pozici s postouplým pěšcem d3, kde následně taktickým úderem rozhoduji partii. Avšak určitě není na místě se takovou výhrou chlubit, ale spíš se stydět za předvedený výkon.

Správné řešení závěrečné pozice:
45. … Vxc3 46. Sxe2 Dxe4+ 0-1
V partii se hrálo: 45. … Jxc3, avšak při správné reakci bílého 46. Jf6+ Kh8 47. Vxd3 Jxd1 48. Vxe3 Jxe3 se černý k výhře ještě nadře a to pomineme jeho dosavadní špatný výkon v partii.

Jako poslední dohrává na třetí šachovnici Ondra Vraj. Ondra stál od zahájení lépe, útočil a soupeřův král nevěděl, kde se schovat. Ondra se zaměřuje na slabinu na d6, kterou však soupeř urputně brání a vyměňuje figurky s tím, že jeho trumfem bude volný pěšec na h6. Ondra se i tak snaží hrát na silu a pozici urvat ve svůj prospěch a risk se neoplácí, ztrácí kvalitu a musí se zachraňovat přesnou hrou ve velmi ostré pozici. Soupeř však nehraje na výši a posléze nabízí remis.

Ondra Vraj dohrává poslední partii zápasu
Šachy Hošťálková – Slavičín

Tímto tedy výsledek dovršuje své finální podoby. 5,5 – 2,5. Velmi krutý výsledek pro hráče Slavičína. Je třeba smeknout před jejich bojovností, zarputilostí, není jednoduché s takovým elovým deficitem klást soupeři tak obrovský odpor!

Díky prohře Zubří jsme se vyšvihli na první místo se ziskem 15 bodů. Příští zápas nás čeká právě zmiňované Zubří a půjde tedy o zápas, ve kterém se rozhodne, kdo nadále povede ZKS sk. východ.

Pepa Bednařík

Výsledky: ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *