Béčko se štěstím poráží Valmez a drží neporazitelnost!

Dne 1.12.2019 jsme přivítali hosty z Val. Meziříčí při utkání čtvrtého kola ZKS-východ. Zatím neporaženi jsme vstoupili do zápasu s nadhledem, ale chvílemi to bylo dost nervydrásající utkání.

První bod jsme připsali na první desce, kde Ondra Karlík nedal Cyrilovi Martiňákovi absolutně žádnou šanci a rozsekal ho při nestejných rošádách ve skotské hře. Zatímco utrápený šachista z Valmezu měl na hodinách na konci partie 34 minut, Ondra od začátku připsal dokonce 6 minut (1:36)!!!! Klobouk dolů.

1:0

Jako další dohrál Luboš Vaculík, který hrál s Cvernou Pavlem. Luboš ze zahájení vyšel vcelku rovně, s mírnou aktivitou věží na volných sloupcích. Soupeři se podařilo přehlédnout dvoutahovou ztrátu pěšce, po které se mu rozpadala jak pozice, tak celá partie a Luboš lehce dotáhl partii do vítězného konce.

2:0

Na šesté desce hrál Jara Surý s Křižákem Eduardem. Po nestejných rošádách dokázal zformovat dvě věže na sloupci “f”, ale bohužel soupeř protlačil střed a Jara se dostal pod tlak, po kterém následovala chyba a ztráta materiálu. Dále to bylo už jen trápení našeho hráče zakončené prohrou.

2:1

Zajímavě vypadala partie na osmé desce, kde proti sobě nastoupili Michal Ondroušek a Jan Kostrhůn. Michal zvolil za černé defenzivní pircovu obranu, ve které musel hledat přesné tahy pro udržení aspoň rovné pozice. Ani po dvaceti tazích se Michal dostal do časové tísně, ve které pomalu ztrácel veškeré naděje a nedokázal partii udržet.

2:2

Další rána přišla z páté desky, kde Jura Vaculík neudržel partii s Horným Jaroslavem. Již od zahájení měl pěšce míň, kterého soupeř zvládl udržet až do koncovky a proměnit partii v bod.

2:3

Ve stavu 2:3 zbývaly tři partie, ve kterých to pro nás nevypadalo moc dobře.

Na třetí desce hrál Pala Vladimír s Ryšánkem Jakubem. Od začátku šlo poznat, že se bude jednat o poziční hru a oba hráči hledali drobné výhody, kterých by se mohli chytit. Pan Pala dokázal přejít do koncovky se stejnopolými střelci v pozici, kdy se všichni soupeřovi pěšci nacházeli na stejné barvě polí jako byl střelec. Ukázaly se dlouholeté zkušenosti a náš šachista s přehledem koncovku vyhrál.

3:3

Já jsem hrál na třetí desce s Novákem Josefem a jak říkám, nevypadalo to zrovna růžově. Stála přede mnou pozice, kde jsem měl oproti soupeři aktivní figury, ovšem s pěšcem míň. Partie se pomalu chýlila k remíze, ale soupeř zahrál tah, kterému bych si dovolil přidělit aspoň osm otazníku, po kterém jsem viděl jasnou pětitahovou kombinaci zakončenou matem.

4:3

NO, prohrát jsme už nemohli, ale pořád se hrála partie na sedmé desce, kde hrál Emil Červenka s Koňaříkem Filipem. Ze zahájení nevyšel pan Červenka dobře a dostal se do koncovky s pěšcem míň. (nutno podotknout, že přežil jednu klinickou smrt v podobě jednotahové ztráty dámy, kdy soupeř ukvapeně viděl mat, který tam však nebyl a namísto dámy přešel po sérii tahů do zmiňované pozice) Soupeř správně zaktivizoval krále a měl velkou šanci vyhrát partii a zremizovat tak celý zápas. Po neskutečné sérii špatných tahů zvládl soupeř ztratit pěšce, ale i přes to měl partii stále vyhranou. Po celkem nepřesném postupu zvládl pan Červenka pokrýt pěšce, což vedlo k rovné hře a remízu by tady nabídl i Magnus Carlsen. Ale pan Červenka si pokryl pěšce a dal tak soupeři na výběr z devíti tahů, kde osm tahů vedlo k remíze a jeden vedl ke ztrátě figury a prohry partie. Soupeř suverénně zahrál nejhorší tah v partii, a tak místo prohry a remízy 4:4 dokázal pan Červenka zvítězit.

5:3

Po vítězství jsme připsali další tři body do tabulky a tím zůstáváme s 12 body stále neporaženi. Další zápas se hraje 15.12. a čeká nás Valašská Bystřice “B”.

Ondra Vraj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *