Souboj o první místo se Zašovou Céčko zvládlo!

V neděli 15. ledna se na domácí půdě uskutečnil dlouho očekávaný souboj se Zašovou, který sliboval na regionální přebor opravdu kvalitní šachové střetnutí. Oba týmy navíc dosud neztratily v tabulce ani jeden bod a jednalo se o přímý souboj o první místo a o postup do krajské soutěže.

Sestavu jsme začali v klubu řešit již před vánoční pauzou. Ve hře byly první letošní starty pro Karla Vraje a Patrika Navrátila. Oba ale měli své povinnosti a brzy bylo jasné, že nenastoupí. Už to vypadalo na notně oslabenou sestavu. Po novém roce se však ozval Pepa Bednařík s výbornou zprávou, že bude moci na první desce nastoupit Ondra Karlík.

Karta se obrátila a my nakonec nastoupili až na Karla Vraje v nejsilnější možné sestavě. Já jako kapitán jsem se tak tak vešel na osmou šachovnici.

Nedělní ráno ještě zkomplikovala doznívající narozeninová akce v hlavním sále místní sokolovny, a my museli přemístit utkání do klubovny. Naštěstí jsme si na předsilvestrovském blicáku vyzkoušeli, že osm šachovnic se vejde. Dokonce se vešlo i několik přihlížejících fanoušků do ochozů, kteří úderem půl desáté mohli sledovat velmi vyrovnanou bitvu.

Prakticky na všech šachovnicích se ze zahájení vystavěly rovné pozice. Převahu získal Franta Veselský hrající svou oblíbenou skandinávskou obranu a Pavel Hampl, který mohl dokonce získat figuru. Naopak figuru ztratil Luboš Vaculík, když dostal vidli pěšcem na dvojici jezdců.

Popis není dostupný.

Jako první dohrál Laďa Pala, který tentokrát nevystavil domečky, ale hrála se varianta nepřijatého dámského gambitu. Pozice byla pevná a oba soupeři se domluvili na remíze. Mezitím svou převahu zužitkoval Pavel, když našel pěkný tah pěšcem se ziskem figury.

Popis není dostupný.
Laďa Pala hrál nedělní partii na slepo…

Další dvě výhry připsali Franta Veselský a Milan Zelenka. Stav utkání tím dospěl k 3,5 proti 0,5 a k vítězství stačil poslední bod.

Při pohledu na zbývající šachovnice bylo jasné, že by se to mohlo podařit. Já i Ondra jsme měli pozici s vyrovnaným materiálem, ale s poziční výhodou. Jirka Vaculík měl pozici, kterou by neměl prohrát. A Luboš našel kompenzaci za ztracenou figuru, když mu vše ostatní hrálo a soupeřův král byl zranitelný. Chybělo mu najít poslední tah, který by znamenal zisk výhody.

Bohužel Luboš tento tah nenašel, postupně ztratil iniciativu a svou partii prohrál. Pozice se rozpadla i Jirkovi, když přišel v koncovce o materiál. Já jsem proto přestal pomýšlet na vítězství a svou partii převedl do čistě remízové pozice, abychom se v zápětí se soupeřem na remíze domluvili.

Zbývala dohrát partie Ondry Karlíka, který měl své figury namířené na soupeřova krále. I přes jasné matové motivy však nebylo jednoduché obranu prolomit. Ondra chtěl partii hrát na vítězství, nakonec ale ve prospěch celého týmu přijal nabídku remízy a my mohli slavit vítězství 4,5 a 3,5. Jednalo se mimochodem o 4. utkání v řadě, které skončilo tímto výsledkem v náš prospěch. Něco, co glosoval i vedoucí soutěže Pepa Bednařík, že takto kvalitní sérii ještě neviděl.

Na závěr ještě poděkování Pepovi Fuksovi, který se tentokrát nedostal na soupisku. Utkání odřídil jako rozhodčí a ráno pomohl nachystat klubovnu, abych mohl vyzvednout spoluhráče na vlakovém nádraží. Zároveň mi přichystal luxusní podmínky u samostatného stolu, čímž jsem měl více prostoru než spoluhráči hrající na vyšších šachovnicích.

Na další střetnutí zamíříme do Karolinky, abychom poměřili síly s místním celkem.

Kompletní výsledky i ostatních duelů 6. kola regionálního přeboru se můžete dočíst v následujícím odkaze: https://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2848/kolo-6/

Aleš Kafka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *