Céčko zahájilo sezónu vítězstvím

V neděli 21. 10. nastoupil tým Hošťálková C ke svému prvnímu zápasu regionálního přeboru, kam postoupil po úspěšném tažení v loňském roce. V prvním kole měl tým volno a nabral tak bodovou ztrátu na ostatní celky. Zároveň to byl první zápas pro mě (Aleš Kafka) v pozici kapitána. Situace tedy velila postavit co nejsilnější sestavu.

Všechny ostatní hošťalovské týmy hrály své zápasy o týden dříve, takže nikdo ze soupisky nemá povinnost v jiném týmu a je skutečně z čeho vybírat. Hned na první zápas se podařilo nastoupit v sestavě s Ondrou Karlíkem, Laďou Palou nebo Milanem Zelenkou. Oslabený soupeř z Valašské Bystřice se už při čtení domácí sestavy smiřoval s porážkou.

Očekával se jednoznačný průběh. Zápas jsme zahájili v 9:30 po úvodním slovu rozhodčího Pepy Fuksy a pod dohledem vedoucího celé soutěže a funkcionáře svazu Pepou Bednaříkem. I ten očekával jednoznačný zápas. Dokonce tak, že vtipkoval s Laďou, zda někdy ve své kariéře stihl zpáteční autobus odjíždějící už po 30 minutách. Nikdy, trval na svém Laďa.

Popis není dostupný.

Po 20 minutách své partie získal Laďa pro domácí první bod a s vtipem Pepovi povídá, že dnes by autobus stihl a nemusel by ani dobíhat. Laďa s námi zůstal až do konce a byl oporou pro ostatní hráče. Svou partii zvládl bravurně. Na průběh partie byl výborně připravený, soupeř zahrál přesně to, co očekával a den před zápasem rozmyslel jako jednu z variant. Velmi rychle získal materiální výhodu s matovou hrozbou a soupeř se místo trápení vzdal.

Popis není dostupný.

Jako druhý jsem partii ukončil já ziskem druhého bodu. Po úvodním 1. e4 e5 2. jf3 jsem očekával přechod do ruské nebo španělské hry. Soupeř ale zvolil střední gambit 2. …d5!? a donutil mě na několik dlouhých minut k zamyšlení, tomuto zahájení jsem čelil poprvé. Dokázal jsem si ale poradit a po přijmutí gambitu získat ještě dalšího pěšce. Ve střední hře jsem si partii jednou chybou zkomplikoval, ale soupeře mé zaváhání nevyužil a následoval rozhodující útok s matem.

Mezitím na první šachovnici rozehráli komplikovanou pozici Ondra Karlík s Hankou Obšívačovou. Partie ale nabrala rychlého konce, když Ondra získal figuru a soupeřka se vzdala. Delší partii hrál Pepa Fuksa a ve velmi oblíbené zavřené pozici držel mírnou výhodu. Se soupeřem se dohodli na remíze a k vítězství v zápase chyběl poslední bod.

Ten dotáhnul náš nový hráč Pavel Hampl, který se v sobotu rozehrál dvojkolem v Jeseníku. Potřetí za sebou nastoupil s černými barvami, proto měl všechny zahájení už natrénované a nemohlo jej nic překvapit. Soupeř zahájil španělskou hrou, ale drobnými nepřesnostmi dovolil Pavlovi zisk pěšce a jasnou výhodu. Partie dospěla do věžové koncovky, kterou soupeř odmítl zdramatizovat dobráním pěšce, který se hned dalším tahem rozběhl nezadržitelně do dámy.

Popis není dostupný.

Na 3. šachovnici Milan Zelenka postupně vylepšoval svou pozici, ale za cenu mnohem horšího času než měl soupeř. Ten toho využil a nabídl Milanovi s posledními minutami na hodinách remízu. Do koncovky zbývalo ještě dost tahů a Milan tuto nabídku po domluvě s kapitánem přijal.

Zbývalo dohrát partie Luboše a Jirky Vaculíků. Luboš měl vyrovnanou partii, ale v koncovce dokázal soupeře přehrát a získat materiální výhodu střelce. Po vynucené výměně věží směřovala partie k jasné výhře, vše se ale jedním tahem změnilo v noční můru. Soupeř zavřel Lubošova střelce na dlouhé diagonále a ten už nestíhal chytat postoupeného pěšce do dámy. Nezbývalo nic jiného než se vzdát. Jirka zkušeně přikoval soupeře na poslední dvě řady a sám partii rozhodl postupem pěšce, za kterého by získal figuru nebo jej proměnil do dámy. Soupeř se ještě před uskutečněním hrozby vzdal.

Popis není dostupný.

Skóre zápasu se zastavilo na konečném stavu 6:2 pro domácí.

Výsledky můžete také zhlédnout na webu chess.cz.

Popis není dostupný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *