Souboj mezi Havíři a Valachy

Dne 16. 10. 2022 v 10:00 odstartovala 2. liga F. Tým Hošťálková B tak zavítal do nejmladšího města ČR, Havířova. Los, který nám byl přidělen pro první kola této soutěže, nebyl vůbec jednoduchý. K tomu se ještě přidal problém v podobě souběhu s extraligou, kde se Áčko utkalo s pražskými celky.

Po pár úpravách v soupisce se na „místo činu“ sjelo družstvo ve složení (hráči uvedeni dle pořadí nasazení):

Kamil Warchol, Ladislav Pala, Petr Kapusta, Patrik Richvalský, Jan Malčánek, Milan Zelenka, Ondřej Vraj a já – Tomáš Galda.

Všichni v dobré náladě usedli ke svým šachovnicím. Začal tak souboj o to, kdo lépe vstoupí do nové sezony.

Po necelé hodince se Laďovi povedlo ukořistit důležitou remízu na druhé šachovnici. Laďa si počínal zkušeně a dle jeho standardů, soupeř tak nedostal vůbec žádnou šanci.

Stav: 0,5 : 0,5

Další partie toho nabídly mnoho. Některé šachovnice byly hrány pomalu a ve strategickém duchu. Na čtvrté desce však hráči zapluli do vod Budapešťského gambitu. Po jistých nepřesnostech a chybách vyšel závěr lépe Patrikovi, který si tak při svém debutu za Hošťálkovou připsal výhru.

Stav: 0,5 : 1,5

Další desky, na kterých se hrálo, slibovaly solidní vyhlídky pro náš tým. Kapin s černými udržel svého polského protivníka v pozici podobné královské indické. Tato remíza byla velmi důležitá (Havířov byl téměř v nejlepší sestavě co mohl mít), na předních šachovnicích valašský klub vedl a ostatní tak hráli v menším napětí.  

Stav: 1 : 2

Ondrovi se však nepovedlo vyjít správným směrem ze zahájení. Soupeř ho pomalu ale jistě přehrával. Bohužel se Ondrovi nepovedlo vyklouznout ze sevření bílých figur, a tak se průběžný stav utkání srovnal.

Stav: 2 : 2

Naštěstí Milan zvolil výbornou strategii, zvítězil na šesté desce, a tak „pomstil“ Ondru. Touto výhrou téměř okamžitě, ne-li rychlostí světla, ukrotil havířovské naděje o převrácení chodu zápasu.

Stav: 2 : 3

Na první desce se náš nejmladší člen výpravy, Kamil Warchol, pokoušel přehrát zkušeného Vlastimila Nedělu. Dvanáctiletý Polák po napínavém průběhu uspěl. Díky této výhře se sny havířů rozplynuly. Na zbývajících dvou šachovnicích Valaši nemohli téměř prohrát.

Stav: 2 : 4

Na páté desce se Honza snažil ještě více zdevastovat domácí družstvo. Po napínavém boji se podařilo našemu hráči proniknout do krytu bílého. Soupeř Honzy tak musel zvolit menší zlo, a to přejít do prohrané koncovky. Po pár tazích však havířovský hráč raději hodil ručník do ringu a Hošťálková mohla slavit.

Stav: 2 : 5

Já, jakožto vedoucí, jsem samozřejmě dohrával poslední. Ve střední hře se mi dařilo více než soupeři. Vytvořil jsem mu dva dvojpěšce. S vidinou výhry jsem však zbytečně zaváhal. Protivník se nenechal dvakrát pobízet a využil tak mé velkorysé nabídky. Po menší zkoušce v koncovce však nešlo polemizovat o jiném výsledku než plichta.

Konečný stav: 2,5 : 5,5

Nesmím však opomenout Aleše Kafku. Abych uvedl čtenáře do problému, pár dnů před zápasem se nepovedlo sehnat vozidlo, které by půlku týmu dopravilo do Havířova. Aleš, ač měl sám hrát v danou neděli jako kapitán za naše Déčko, rychle přeorganizoval svůj tým, a tak nám mohl nabídnout svou pomocnou ruku. Myslím, že nebýt jej, 3 body by zůstaly ve Slezsku… Fungoval totiž i jako morální podpora při zápase. Tímto mu chci jménem celého týmu poděkovat za jeho nemalou pomoc!

Každý z našeho družstva tak odjížděl s úsměvem na tváři. Porazit jednoho z favoritů této soutěže je výborné. Další kolo se odehraje 6. 11. v Hošťálkové, kde se jako hosté představí Slavoj Poruba (papírově nejsilnější družstvo soutěže).

Výsledky můžete také zhlédnout na webu chess.cz.

Tomáš Galda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *