Rekordní Memoriál Jana Kováře v režii GM Martina Petra

V neděli 8. května 2022 Hošťálková ožila šachem. V místní Sokolovně se odehrál magický 13. ročník Memoriálu Jana Kováře za rekordní účasti 122 hráčů! Oproti minulému roku byla účast překonána rovnou o 17 hráčů. V devítikolovém rapid turnaji nakonec dominoval druhý nasazený GM Martin Petr, který získal 8 bodů.

Před nedělní devátou hodinou se do Hošťálkové postupně sjíždělo přes 100 hráčů z celé ČR. Velký nápor na pět členů u prezence byl odražen, což zajistilo slavnostní zahájení dle harmonogramu v 9:15. Ředitel turnaje Josef Bednařík postupně předal slovo vzácným hostům, jmenovitě hlavnímu sponzorovi turnaje panu Milanu Kovářovi, předsedovi ŠSČR Martinu Petrovi, starostovi obce Petru Laštovicovi a hlavnímu rozhodčímu Patriku Navrátilovi.

Zleva ředitel turnaje Josef Bednařík, předseda ŠSČR Martin Petr, hlavní sponzor Milan Kovář, starosta obce Petr Laštovica a hlavní rozhodčí Patrik Navrátil.

Po slavnostním zahájení bylo odstartováno první kolo. Již od začátku bylo jasné, že letošní ročník bude velmi vyrovnaný, zkušené hráče proháněli mladí talentovaní a zase naopak zkušení hráči nechtěli dát svou kůži lacino. Bylo tedy jasné, že turnaj bude velmi vyrovnaný.

Jak se již stalo zvykem, páté kolo bylo rozděleno na dvě poloviny. První 30 šachovnic odehrálo kolo jako první, hráči na 31 až 62 šachovnici šli načerpat energii z obědového menu, konkrétně z dvou řízků s bramborovým salátem. Poté se mince prohodily a oběd si vychutnala i první polovina osazenstva v pátém kole.

Od šestého kola se začal lámat chleba, kde právě proběhla divoká partie na první šachovnici mezi GM Martinem Petrem a FM Josefem Mudrákem. Právě předseda ŠSČR Martin Petr z této přestřelky vyvázl vítězně a po dalších bodech v 7 a 8 kole si s jednobodovým náskokem dokráčel pro prvenství v celém turnaji!

Zleva hlavní rozhodčí Patrik Navrátil, ředitel turnaje Josef Bednařík, hlavní sponzor Milan Kovář a vítěz turnaje GM Martin Petr.

Na druhém místě skončil zkušený extraligový hráč FM Josef Obšivač, který v turnaji utrpěl jedinou porážku právě s vítězem turnaje. Bronzovou medaili převzal z rukou hlavního sponzora náš pražský kamarád FM Kilián Slovák.

Zleva hlavní rozhodčí Patrik Navrátil, ředitel turnaje Josef Bednařík a FM Kilián Slovák.

Skvělý výkon podal stejně jako v minulém roce Jakub Mařák, který se stal se ziskem 7 bodů nejlepším juniorem i dorostencem v turnaji. Díky tomu získal také tituly přeborníka kraje v rapid šachu v těchto kategoriích pro rok 2022!

Zleva hlavní rozhodčí Patrik Navrátil, Jakub Mařák a ředitel turnaje Josef Bednařík

Velmi kvalitní výkon podal také nestárnoucí matador zlínského šachu FM Josef Mudrák, který skončil celkově na 4. místě a vybojoval si tak titul přeborníka Zlínského kraje v rapid šachu! Na druhém místě v kategorii muž Zlínského kraje se stejně jako minulý rok umístil Petr „Kapin“ Kapusta!

Zleva hlavní rozhodčí Patrik Navrátil, ředitel turnaje Josef Bednařík, 2. muž ZK Petr Kapusta a přeborník kraje v rapid šachu FM Josef Mudrák.

Nejlepší ženou turnaje byla se ziskem 7 bodů celkově pátá WGM Eva Kulovaná! Titul krajské přebornice přebrala pro rok 2022 Kateřina Zpěváková. Vyhlášen byl také nejlepší senior Zlínského kraje, kterým se stal Jaroslav Pecl z Bystřice pod Hostýnem. Nejlepším seniorem turnaje pak IM Vesselovsky Serguei.

Zleva hlavní rozhodčí Patrik Navrátil, ředitel turnaje Josef Bednařík a Jaroslav Pecl

Jelikož pořadatelé v den turnaje vypsali mnoho dalších doprovodných cen, celkově se při vyhlášení ocenilo přes 3 desítky hráčů! Každopádně všem oceněným gratulujeme a hlavně všem hráčům moc děkujeme za účast.

Pevně věříme, že se vám všem turnaj v Hošťálkové líbil a budeme rádi za vaše postřehy do komentářů pod tento článek. 🙂 Na závěr patří velké poděkování všem sponzorům turnaje, jmenovitě rodině Kovářových, firmě Thomapex, České unii sportu za zařazení akce do projektu Sportuj s námi a dalším subjektům.

Již nyní se nemůžeme dočkat 14. ročníku Memoriálu Jana Kováře, který se s největší pravděpodobností uskuteční v neděli 14. 5. 2023! Budeme se na vás těšit.

Za tým organizátorů,

Josef Bednařík, ředitel turnaje

Krásnou fotogalerii od Danuše Stelmachové můžete zhlédnout zde.

Kompletní výsledky jsou pak na chess-results.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *