Valašské Meziříčí „A“ – Hošťálková „B“

Dne 23. 1. 2022 se uskutečnil zápas mezi Valašským Meziříčím a Hošťálkovou v soutěži Zlínský krajský přebor. Valmez nás hostil ve svém hracím sále v Domečku. Kvůli nepříjemným okolnostem v tabulce, kde se nacházíme na druhé pozici, jsme měli jasný cíl: vyhrát, jelikož ztrácíme 2 body za vedoucí Kroměříží. Sice jsme nastoupili v silnější sestavě, ale soupeře jsme nepodceňovali. Zápas se vyvíjel následovně:

Na první desce nastoupil za domácí Ryšánek Kuba proti Aleši Krmelovi. Aleš měl pro změnu černé barvy, v pořadí už asi po sedmé. Zahájení rozehrál celkem pasivně a soupeř toho hned využil a získal lepší pozici. Nicméně Aleš se nevzdal a z horší pozice se dokázal vymanévrovat a dokonce mít ještě trochu lepší věžovou koncovku, nikoli však vyhranou. Soupeř se dobře bránil a partie skončila remízou.

Na druhé desce nastoupil Malčánek Honza, za Valmez Martiňák Cyril. Honza rozehrál v poklidu zahájení, nikam se nehnal, možná si i zdřímnul a čekal. A dočkal se. Soupeř chtěl něco dělat, ale přehlédl jednoduchý motiv. Honza využil příležitosti a získal prvního pěšce a lepší pozici. Dále už jen zesiloval a zesiloval a výsledkem byli dva volní pěšci proti… vlastně proti ničemu. Zaslouženě jsme získali bod.

Třetí desku obsadil Zelenka Milan proti Bobalíku Petrovi. V partii se toho moc nestalo, Milan získal dvojici střelců na úkor špatného střelce, avšak než se stačilo cokoliv stát, vyměnily se dámy a byla smluvena remíza.

Na čtvrté desce jsem hrál já (Vraj Ondřej) s Tomčíkem Liborem, papírově nejsilnějším hráčem. Ještě před partií mi bylo řečeno, že nemám moc riskovat a spíš partii držet. Ale když mi na 1.e4 soupeř odpověděl 1…d5, věděl jsem, že se mi partie bude hrát dobře. Sám skandinávskou hrávám a je to pasivní zahájení a bílému se hraje příjemně. A už v desátém tahu přišla za černého hrubka, kterou jsem viděl a počítal. Získal jsem velmi silnou pozici a černý stihl natahat už jen čtrnáct tahů a vzdával se.

Na páté desce hrál černými náš host Matůš Filip s Novákem Josefem. Rozehrála se varianta francouzské, kde Filip nic moc nevymyslel a povedlo se mu vykouzlit slabší, pasivní figury. Ale pozice nebyla zase tak jednoduchá pro bílého, tak se již v 24. tahu podepsala remíza.

Ovšemže na šesté desce desce byla divočina. Za bíle usednul Galda Tomáš proti Hornému Jaroslavovi. Tom rozehrál solidní anglickou hru a už v šestém tahu mohl získávat kvalitu. Bohužel přehlédl, ale pozici měl stále pod kontrolou. Dále nevím, jestli je chyba v zápise, ale očividně mohl Tom v desátém tahu brát jezdce zdarma. To se ovšem taky nestalo a hrálo se dál. Tomův soupeř vcelku šikovně vytvořil visací pěšce „d“ a „c“, kteří byli už na čtvrté řadě. Partie se pomalu, ale jistě obracela ve prospěch černého. Tom měl ještě jednu příležitost, kde mohl černého překvapit a pokoušet se o něco na královském křídle. Naneštěstí nechtěl riskovat a pokoušel se pozici ještě ubránit, avšak marně. 0-1

O desku dál hrál náš ostřílený Veselský František a za Valmez Kostrhůn Jan. Franta černými zvolil sicilskou variantu, kde se uskutečnily stejné rošády. Hrála se vcelku rovná pozice na dámském křídle, kde oba soupeři hráli dobré tahy. V 22. tahu nabídl bílý remízu a Franta uznal za vhodné ji přijmout.

Na poslední šachovnici hrál Vaculík Lubomír s Kabeláčem Tomášem. Luboš dostal soupeře, který má o 500 elo míň a se kterým i hrál. Suverénně hned v zahájení získal lepší pozici, kde soupeř postavil koně mimo hru a neudělal rošádu. Toho Luboš využil a vyhrál už v 15. tahu.

Podtrženo sečteno, z Valmezu si vezeme cenné tři body po výhře 5 – 3. Avšak Kroměříž také nezahálela a zvítězila, takže nám stále chybí dva body na první místo tabulky. Další utkání se koná 6.2. v Hošťálkové, kde budeme hostit Francovu Lhotu.

Ondřej Vraj

Na celkové výsledky se můžete podívat ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *