Áčko v krvelačném derby udolalo Vsetín

Zvony zvoní, fanfáry troubí! Áčko po šestihodinovém boji vítězí v nefalšovaném Valašském derby proti Vsetínu. Po drtivé výhře ve třetím kole proti Porubě 7,5-0,5 a prohře v kole čtvrtém proti Orlové 3,5-4,5 se tak áčko ocitá na špici 1. ligy ŠSČR východ. Jelikož páté kolo této druhé nejvyšší soutěže v ČR nabídlo pro oko místního diváka jeden z nejpikantnějších soubojů sezóny, poprosili jsme o komentář jednoho z nejlepších hráčů našeho týmu, bojovníka zápasu proti Vsetínu, Kubu Roubalíka. Tak pojďme na to:

Předvánoční valašské derby: Hošťálková – Vsetín

V symbolické datum 12.12. se hrálo páté kolo první ligy, ve kterém bylo na programu valašské derby mezi Hošťálkovou a Vsetínem. Oba celky se možná překvapivě pohybovaly v horní polovině tabulky. Podle pořádí to vypadalo na vyrovnaný zápas, ovšem podle nastoupených sestav jsme byli přece jen favority. Zatímco my jsme nastoupili téměr v kompletní sestavě, Vsetín na postrádal na prvních deskách GM Šimáčka a IM Jasného. Pojďme se nyní podívat na průbeh utkání.

Na první šachovnici hrál Vojta Plát proti Karolu Motúzovi. Vojta zahrál slovanskou variantu v moderním stylu, zvolil výměnné pokračování nikoliv na za účelem rychlé remízy, ale přímočaré cesty za vítězstvím. Partie se rychle přiostřila a bylo jasné, že Vojta má navrch nejenom v pozici, ale i na hodinách. Partii poté vyhrál v koncovce.

Popis není dostupný.

Dále nastoupil Cyrda Ponížil proti Andymu Verešovi. Pozorný čtenář si jistě všimne, že zatím jde pouze o souboje hráčů Dubnici. Andy zvolil hodně agresivní variantu Grunfeldky, zahrál brzké (moderní h4), rychle přešel do velké rošády a snažil se využít volných sloupců kolem izolovaného pěšce. Vypadalo to spíše na pseudoútok, Cyrda se postupně vyvinul, navíc hrál jako obvykle rychle a svého soupeře v kritických momentech partie přepočítal a vyhrál.

Na třetí desce jsem hrál já proti Kubovi Stančíkovi. Asi jsem si vlezl do nějaké varianty, kdy Kuba hrál rychle a dobře. Pozice se zostřila a hraní přesných tahů bylo důležité. Záhy se však partie převedla do mírně lepší koncovky, což bylo pro mě jisté zklámání. Moc mě netěšila vidina postupného a dlouhého přehrávání soupeře, který se houževnatě bránil. Nakonec se mi podařilo jeho tvrz po téměř 6 hodinách hry dobýt a vyhrát tím zápas.

Na prvních třech deskách jsme tedy vyhráli 3:0 a uplatnili velkou elovou převahu. Na dalších stolech to byl už vyrovnaný souboj. Na čtvrté šachovnici se potkali zkušení ligoví hráčí – Laďa Pala proti V. Bělunkovi. Soupeř ze Vsetína se nenechal zmást Laďovou lstivou pasivní výstavbou, na které si již mnozí soupeři vylamáli zuby. Dával si pozor a vykrýval postupně všechny protišance až Laďa skončil v horší koncovce, kterou nakonec prohrál.

Popis není dostupný.

Na pátém stole nastoupil Ondra Havelka proti Pavlu Vitákovi. Ondra odehrál takovou tu partii, po které člověk lituje, jakým způsobem strávil v neděli. V zahájení byl překvapen, ztratil brzy pěšce a zoufale se snažil najít protihru. Hostující hráč si vše pohlídal, získal pak ještě dalšího pěšce a partii přesvedčivě dovedl k výhře.

Popis není dostupný.

Na šesté šachovnici se utkal domácí Kuba Krejča s Dominikem Parákem. Kuba francouzskou obranu zahrál asi až příliš rychle a brzy se ocitl bez pěšce v prohrané pozici. Nicméně Dominik se pravděpodobně nechal ukolébat, nevyužil několik možností počínat si důsledněji a umožnil Kubovi nejenom stabilizovat pozici, ale také si vytvořit jisté protišance. Po zajímavém průběhu partie skončila věčných šachem.

Na sedmé desce hrál Ondra Karlík proti Matyáši Kovaříkovi. Ondra je známý svými agresivními, někdy nekorektními, ale vždy zábavnými partiemi. Tentokrát si počínal o poznání střídměji a partie v podstatě nevybočila z rovnováhy. Jejím logickým výsledkem tak byla remíza.

Na poslední šachovnici stanul poprvé v sezoně šachový funkcionář a duše hošťálkovského šachu, Pepa Bednařík. Předchozí večer asi ještě strávil nad fakturama a dovolil si menší pozdní příchod. V zahájení byla cítit drobná nejistota a nevyhranost, tyto nedostatky nicméně plne vynahradil vynálezavostí v dalším průběhu. V partii proti zkušenému vsetínskému hráči J. Bosákovi se dostal až do pěšcové koncovky. Ta vypadala vyhraně a podle enginu i byla, ale nebylo jednoduché spočítat všechny možné průlomy bíleho. Jistě to zamrzelo, když byla nakonec podepsána remíza.

Popis není dostupný.

Suma sumárum, v nejvýznamnějším valašském derby zvítězila Hošťálková nad Vsetínem nejtěsnějším rozdílem – 4,5:3,5. Pro Hošťálkovou to znamená prožití vánočních svátků na prvním místě, zatímco pro Vsetín pád do dolní poloviny tabulky. Nicméně soutěž není ještě ani v půlce a v novém roce 2022 se jistě můžeme těšit na spoustu zajímavých utkání.

JR

Popis není dostupný.

Kompletní výsledky můžete zhlédnout na webu chess.cz.

Další dvojkolo se odehraje předposlední lednový víkend, tedy 22. a 23. ledna v Hošťálkové, diváci jsou srdečně zváni! Tak nezapomeňte držet palce.

2 komentáře u „Áčko v krvelačném derby udolalo Vsetín“

  1. Díky za férový, korektní a napínavý zápas! Gratuluji k výhře, byli jste o ten kousíček silnější a šťastnější. Tak hodně zdaru do dalších kol, ať ty 3 body z valašského derby máte k užitku 🙂

    1. Děkujeme, Matyáši!
      Byl to vyrovnaný zápas až do posledních minut, což k derby patří. Ať se vám další kola daří!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *