Legendární GM Baadur Jobava zavítal na rapid turnaj do Hošťálkové, vítězem IM Piotr Piesik z Polska

V neděli 1. srpna 2021 zažila Hošťálková nefalšovaný šachový svátek. Startovní listina 12. Memoriálu Jana Kováře čítala 104 účastníků z ČR, Slovenska, Polska, Německa a Gruzie. Prvním nasazeným ve startovním poli byl legendární světový velmistr Baadur Jobava, který tak dodal turnaji punc světových rozměrů. Ve startovním poli se objevilo celkem 14 titulovaných hráčů, mezi nimiž byli 2 velmistři. Po devíti kolech hraných tempem 13+2 sekundy za tah zvítězil mezinárodní mistr z Polska Piotr Piesik, který tak obhájil vítězství z roku 2020!

Na první neděli v srpnu 2021 budou hošťalkovští vzpomínat snad navěky, do malebné Valašské vesnice totiž zavítalo hned 104 natěšených šachistů, kteří se mnohdy nemohli dočkat první partie „naživo“ po téměř roční pauze. Startovní pole slibovalo velký šachový zážitek, jelikož mezi účastníky se nacházel legendární velmistr Baadur Jobava z Gruzie, silný český velmistr Vojtěch Plát, mezinárodní mistr z Polska Piotr Piesik, extraligoví Jakub Roubalík, IM Pavel Zpěvák, FM Josef Obšivač, CM Tobias Kuegel z Německa, IM Jozef Michenka, nestárnoucí FM Josef Mudrák či FM František Vrána. Sílu startovního pole podtrhuje i 27. hráč startovního pole mající elo přes 2000.

O tom, že do Hošťálkové zavítala osobnost, svědčí již foto z prvního kola, posuďte sami.

Po čtvrtém kole byl pro všechny účastníky připraven oběd – řízek s bramborovým salátem.

Turnaj hraný zároveň jako krajský přebor v rapid šachu, skýtal cenový fond v hodnotě přes 15 000 Kč. Za podporu tedy patří velké poděkování všem sponzorům turnaje, jmenovitě rodině Kovářových, firmě Thomapex a Robert a Petr šachy.

Po náročných devíti kolech se z celkového vítězství v turnaji radoval polský mezinárodní mistr Piotr Piesik, který skvělým výkonem předčil i velmistry ve startovní poli. Na druhém místě díky horšímu pomocnému hodnocení, které měl ještě kolo před koncem o 3(!) body lepší, skončil GM Vojtěch Plát, kterému se dle závěrečné děkovačky turnaj bezesporu líbil. Třetí místo na 12. Memoriálu Jana Kováře bude navždy patřit napůl domácímu Kubovi Roubalíkovi. O tom, že startovní pole bylo velmi silné svědčí i 4. místo GM Baadura Jobavy, který si v turnaji připsal také jednu prohru a to symbolicky proti domácímu Ondřeji Vrajovi! 

Zleva hlavní rozhodčí Patrik Navrátil, 3. místo Jakub Roubalík, vítěz turnaje IM Piotr Piesik, 2. místo GM Vojtěch Plát, ředitel turnaje Josef Bednařík a sponzor Milan Kovář

Nejlepší ženou v turnaji se stala Zdeňka Vránová, juniorským a zároveň dorosteneckým vítězem byl Jakub Mařák, do 16. let se nejlépe umístil Matěj Hobza, do 14 i 12 let byl nejlepším hráčem Matěj Mydlář, do 10. let Radek Šudřich, mezi dívkami dominovala Marie Věra Krejčí, nejmladším účastníkem turnaje se stal Otakar Vintr. Vítězem seniorské kategorie nad 65 let je IM Jozef Michenka.

Titul krajského přeborníka pro rok 2021 získal celkově na 5. místě FM Josef Mudrák. Těsně v závěsu skončil na druhém místě v KP Petr Kapusta. Krajskou přebornicí pro tento rok je Zdeňka Vránová. Krajským přeborníkem v kategorii junior i dorostenec se stal Jakub Mařák.

Zdeňka Vránová, krajská přebornice

12. ročník Memoriálu Jana Kováře je nenávratně za námi. Do historie šachu v Hošťálkové se zapsal hned několika řádky – přivítali jsme rekordní počet hráčů, přivítali jsme hráče světové extratřídy GM Baadura Jobavu z Gruzie, mezinárodní portfolio turnaje bylo obohaceno poprvé v historii o účastníka z Německa. Avšak turnaj by nemohl proběhnout bez vás všech, kteří jste k nám do Hošťálkové v neděli 1.8.2021 zavítali a zprostředkovali tak nezapomenutelný zážitek nejen pro nás organizátory! Ještě jednou všem děkujeme za účast a budeme se těšit na magický 13. ročník Memoriálu Jana Kováře, který proběhne v neděli 8. 5. 2022, případně v náhradním termínu 31. 7. 2022.

Budeme moc rádi, když své pocity z turnaje, pochvaly, ale také náměty na vylepšení budete sdílet s námi níže v komentářích. Pouze tak dokážeme turnaj posunou dále a všem účastníkům zprostředkovat skvělý den v Hostýnských horách. Taktéž do komentářů klidně nasdílejte Vaše články o našem turnaji :-). Těšíme se na Vás na 13. ročníku!

Za organizátory,

Josef Bednařík, ředitel turnaje

Výsledky turnaje naleznete na chess-results.

Fotogalerie od Danuše Stelmachové ke zhlédnutí zde.

Fotogalerie od Peter Mego ke zhlédnutí zde.

Článek na webu NSS i s videem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *