Pravá hošťalkovská smršť se Starým Městem C

V neděli 4. 10. 2020 se v Hošťálkové uskutečnilo první kolo Zlínského krajského přeboru a domácí šachisti z Hošťálkové přivítali hosty ze Starého města. Ti přijeli ve značně oslabené sestavě, ale i tak to bylo napínavé utkání.

Přeskočíme nějaké předzápasové ceremonie a vrhneme se rovnou na komentáře jednotlivých partií.

Jako první jsem dohrál já na třetí šachovnici s Radovanem Studeným. K partii není moc co říct, zahrál jsem to jak idiot. Rozehrál jsem vcelku dobře Italku, soupeř odpověděl Uherskou obranou. Po krátké chvíli jsem získal převahu v podobě aktivity. Ale tu jsem si dlouho neužil, jelikož s myšlenkou dvojúderu na pěšce jsem přehlédl odtah soupeře a ztrátu figury. Dále jsem ještě zkoušel nějak oponovat, ale bez figury to šlo celkem těžko a nakonec tak vypadal i výsledek.

0-1

Jako další dohrál na první šachovnici Milan Zelenka, jehož soupeřem byl Blaha Petr. Milan již dříve hrál za Hošťálkovou a pomohl jí v mnoha soutěžích, leč potom odešel a moc se šachu nevěnoval. Nyní se však vrátil a opět reprezentuje naši obec. A teď k partii. Oba soupeři se nehnali moc do ostrých variant, hrálo se spíš strategicky. Po zahájení měli oba krátké rošády a vypadalo to, že se bude partie odehrávat na dámské straně šachovnice. Ale pravda to byla jen na půl. Černý opravdu zahájil ofenzívu na dámském křídle, dokonce se dostal pěšcem až na b2. Ale Milan měl celou dobu jiné plány. Znenadání rozjel útok pěšci na královském křídle a to opravdu v pěkném stylu. Soupeř zkoušel hrát nějakou protihru, ale bohužel pro něj neměl moc šancí, nýbrž hošťalovský borec plně uplatnil své taktické zkušenosti a dotáhl partii do vítězného konce.

1-1

Další výsledek jsme mohli vidět na druhé šachovnici, kde hrál za domácí Karel Vraj a za hosty Vavruška Antonín. Partie vypadala vcelku nudně, hrálo se zavřené zahájení, přičemž Karel to hrál trošku víc pasivně, v důsledku toho (možná i přehlédnutím) ztratil pěšce. Soupeř hrál přirozené tahy, po kterých se dostal do koncovky jezdec proti jezdci. V mnoha případech bývá taková koncovka remízová, ale tady našemu spoluhráči bohužel nepřála pěšcová struktura. Soupeř našel pro jezdce vhodnou dráhu a po ní se dostal do obležení černého, kde získal dalšího pěšce a v tu chvíli už byla partie rozhodnuta.

1-2

Za stavu 1-2 jsme potřebovali nějaký ten bodík. A ten nám opravdu dokázal získat talentovaný Tom Galda, proti kterému nastoupil David Kovařík. Tom rozehrál solidní Anglickou, kde ve střední hře přehrál černého a dokázal nejen získat pěšce, ale i vytvořit dalšího slabého pěšce, kterého se černý nemohl zbavit. Toho si byl Tom plně vědom a záhy povyměňoval všechny figury až na jednu věž a přešel do vyhrané koncovky, kterou i zaslouženě vyhrál.

2-2

V danou chvíli jsme měli zápas vcelku pod kontrolou, ale nepočítali jsme s tím, co se stalo. Na páté šachovnici hrál Filip Matůš za domácí s Kolouchem Jiřím. Partie se nesla v duchu nějaké polootevřené zmutované Francouzké obrany a oba soupeři bez žádných větších či menších chyb došli k 46. tahu. V danou chvíli jsem partii sledoval, Filip se zvedl a zamířil za mnou. S klidnou duší jsem mu pověděl, remíza by asi stačila. Ale Filip mě zaskočil tím, že právě ztratil věž. Rychle jsem mrknul na partii a opravdu. Samotná, bezbranná, nechráněná věž byla hošťalovskému hostovi jednotkově uzmuta a nezbylo mu nic jiného, než partii vzdát. Pokud nevěříte, tady je k tomu i meme, který danou situaci krásně vystihuje.

2-3

Zbývaly poslední tři partie a v danou chvíli to na šachovnicích moc nadějně nevypadalo. Jako další byl dohraný na osmé desce Pavel Plšek, který hrál s Lajskem Tomášem. Po velice zajímavé Sicilce jsme mohli vidět pozici, kde měl Pavel figuru navíc a parádně rozjetý útok na krále. Sebevědomí mu také nechybělo, na potkání vyprávěl, že vyhraje. Soupeř si byl vědom nevýhodné pozice, ale i tak zkusil protiútok na dámském křídle. Z toho Pavel vybruslil tak tak, ale v konečné fázi obrany daroval soupeři figuru, pomocí které by partii z největší pravděpodobností vyhrál. Bohužel se tak nestalo a vznikla koncovka, ve které měl černý dva volné pěšce navíc s jedním párem věží, ale tuto koncovku rozhodovala právě aktivita králů. Tu měl naneštěstí znatelně lepší soupeř ze Starého města a po dlouhém boji vydřel zaslouženou remízu.

2,5-3,5

No, poslední dvě partie, poslední dvě naděje, které Hošťálková v danou chvíli měla. Tu představovala dvojice Pepy Bednaříka a Patrika Navrátila.

Věřili byste, že zápas dokážou tito dva otočit? 😀

Samozřejmě jsme stále chtěli zápas vyhrát, ale mohli jsme jen doufat v šikovnost a umění výše zmiňovaných. Nejdříve se vrhneme na partii Pepy. Usednul proti němu mladý šachista Adam Vylíčil. Tato partie se jevila většině přihlížejícím naprosto divoká, jednou měl výhodu bílý, jednou černý a sami hráči si s tím moc nevěděli rady. Pepa odpověděl na 1. d4 Holandskou obranou a za pár chvil se začaly dít věci. Bílý z fleku rozjel pěšce na královském křídle, což se jevilo jako logický plán a na oko byl taky vcelku ok. Ale Pepa s ledovým klidem sebral pěšce a hned stál +1. Poté udělal Pepa chybu a partie mohla skončit věčným šachem. Ale to samozřejmě černý nechtěl a tak se vzdal výhody na úkor pokračování partie. Od té doby to šlo tah od tahu do mínusu. Soupeřův pěšec se dostal na g7 a pokrýt ho nebylo jednoduché. Dokonce soupeř donutil Pepu, aby zahodil střelce někam na kraj šachovnice a neúčastnil se obrany pěšce. V 27. tahu byl stav asi +10 pro bílého. To ale Pepu nerozhodilo a s utrpením zkoušel partii tahat dál. Ale soupeř jako by nic? Jasnou výhodu nedokázal uplatnit a co víc, během deseti tahů to byl již Pepa, který to hrál na výhru. Koncovka, kde měl bílý střelce, věž a dva pěšce, z toho jednoho na šesté řadě, se mohla jevit jako ještě udržitelná za bílého, ale černý s jistotou a volným pěšcem na nic nečekal a pádil s ním do dámy. Soupeř se mohl buď dívat, jak si Pepa postaví druhou dámu a rozhodne partii, ale rozhodl se pro možnost b a partii sám vzdal. Díky tomuto velmi důležitému bodu jsme byli opět ve hře a zbývá už pouze poslední partie.

3,5-3,5

Patrik na šesté desce měl rozhodnout o zápasu a dost se u toho nadřel. Patrik hrál na d4 klidnou neutrální výstavbu, nikam se nehrnul a čekal, co soupeř vymyslí. Soupeř vymyslel pouze to, že dá Patrikovi dvojici střelců, čehož se samozřejmě neštítil. A právě onen černopolý střelec pomohl získat volného pěšce b, který se jevil jako výherní. Ale jak je známo, dáma s koněm spolupracují lépe jak dáma se střelcem. V jednu chvíli mohl Patrik získat figuru, pokud by ji hodlal bílý bránit…no, to si sami domyslete z přiloženého diagramu č.1.

Každopádně se tak nestalo a partie pokračovala. Po pár tazích se Patrik rozhodl pro výměnu dam s myšlenkou, že onen volný pěšec bude stačit na výhru. Nakonec Patrik uplatnil dalekonosnost střelce proti jezdci a nedovolil králi pokrýt kritická pole h pěšce, a tím vyhrál nejen svoji partii, ale i celý zápas. Ale je nutno podotknout, že ještě tah před vzdáním soupeře to mohla být po dobrání pěšce jednoduchá remíza pro bílého, přesvědčte se sami u diagramu č.2.

4,5-3,5

No každopádně, kdybych měl tento zápas shrnout, řekl bych, že se do poslední partie hrálo na tři výsledky a takovou podívanou jsme na první kolo opravdu nečekali. Další kolo se mělo odehrát za 3 týdny, tedy 25.10. s Kunovicemi, ale z nařízení vlády máme prozatím utrum a kdoví, jak se situace vyvine. Snad to brzy skončí a šachy můžou i nadále vzkvétat.

Ondřej Vraj

Tabulka po 1. kole:

Výsledky 1. kola:

Odkaz na výsledky: ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *