Doba předkoronovirová, Áčko poráží poslední Rychnov 5:3

1. března nás doma čekal zápas s posledním týmem soutěže, Rychnovem nad Kněžnou. V předchozích sezónách na nás vždy vycházel zápas venkovní, tentokrát protihráči poprvé zakusili, jak vypadá klubovna v Hoštálkové. Soupeři přijeli ve velmi omlazené sestavě. Na předních stolech byly šance vyrovnané, na zadních stolech se snažili Rychnováci o překvapení. Zde jsme měli jasnou elovou převahu.

Na zápas se přišlo podívat mnoho hošťalkovských fanoušků či hráčů béčka, zákaz shromažďování nad 30 osob bychom asi těžko zvládli dodržet 🙂

Jako první standardně zakončil svou partii Laďa Pala, který prakticky vyrovnal hru ve Francii a po 10 tazích zaknihoval remízu.

Poté si přesné pořadí partií nepamatuji, protože jsem byl hluboce zahloubán do vlastních myšlenek. Každopádně hrubě se přepočítal soupeř Kildy. V rovné, možná malinko lepší pozici, obětoval věž s tím, že pak dá vidličku pěšcem na dámu a věž a inkasuje materiál zpátky. Přehlédl však motiv odlákání bránící figury. Dáma tak z napadení ustoupila a věž nebylo možné dobrat kvůli vazbě pěšáka. Kilda tak dostal pěkný dárek ke svým 20. narozeninám, které jen pár dní před zápasem oslavil.

Soupeř Kuby Krejči hrál zahájení více než podezřele, ale nezdálo se, že by měl ve své pozici slabiny. Naopak se mu podařilo zablokovat pozici, z čehož Kubův bělopolný střelec neměl moc radost. Osudným se však stal aktivní výlet černé dámy na královské křídlo. Poté, co si soupeř svými jezdci zabarikádoval veškerá ústupová políčka, zůstala osamocená dáma na h4 lovnou zvěří pro Kubovu věž. Po inkasování materiálu Kuba převedl veškeré síly k závěrečnému útoku na královském křídle, což vedlo k brzké kapitulaci torza černé armády.

Ještě prazvláštněji rozehrál partii soupeř Peti Kapusty. V 9. tahu partie bylo pět černých pěšců seřazeno od c6 až na g6, což si koledovalo o rychlý přepad. Kapin využil příležitosti a v pasáží plné taktických obratů získal materiál, a navíc zbavil soupeře možnosti zarochovat. Opožděný vývin nedovolil černému uspokojivou obranu a masivní ztráta materiálu vedla k brzké kapitulaci.

Soupeři se však nenechali zahanbit. Ondra Karlík si nevybral svůj šťastný den, záhy ztratil pěšce, a i když se pak snažil pozici zkomplikovat, tak v závěru partie už působil spíše odevzdaným dojmem. Soupeř se nachytat nenechal a došel si pro pohodlný skalp našeho hráče.

Domácí vítězství jsem jistil já, když jsem zvyšoval na vedení 4,5:1,5. Můj mladý soupeř se nad svými tahy moc nerozmýšlel a sehrál partii v rychlém tempu. Vytvořil si v pozici slabiny, avšak stálo mne mnoho času a sil najít správnou cestu k využití výhody. Nakonec jsem ukořistil pěšce a uplatnil ho v koncovce se silnějším střelcem proti jezdci.

Pěknou výhrou nad Cyrilem se prezentoval polský host Piotr Sabuk. Cyril se cítil v partii pohodlně, avšak přenechal soupeři volný sloupec a výrazně si oslabil rošádové postavení svého krále (h3 a g4), čehož černý využil a rozbíjecím h5 obnažil bílého krále. Nešťastně postavené Cyrilovy figurky pak nedokázaly zabránit brutální invazi černých figur, které vyhnaly krále do středu šachovnice. Soupeř tak korigoval na 4,5:2,5.

Závěrečná partie Verči Exler nabídla oboustrannou časovou tíseň ve střední hře plné figur, kdy ani jeden z hráčů nevěděl, co dále hrát a zároveň nechtěl udělat chybu. Po chvíli pak přišlo trojí opakování pozice, které Verča reklamovala (měla pěšce méně za lépe postavené figurky v centru).

Poslední dvě partie zápasu Hošťálková – Rychnov. Vpravo Cyrda a Verča.

Konečné vítězství 5:3 tak udržuje Hošťálkovou v přední části tabulky a vzhledem k současné situaci ve světě i na domácí scéně je možná i posledním zápasem letošní sezóny. A pokud ne, tak si minimálně dají všichni šachisté časově nespecifikovanou pauzu kvůli řádícímu koronaviru.

Za náš klub tak hlavně všem spoluhráčům, čtenářům, fandům i jejich rodinám přejeme pevné zdraví.

Odkaz na výsledky: ZDE

Honza Malčánek

Tabulka po 9 kole, možná posledním? Áčko již definitivně zachráněno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *