Béčko padlo na půdě Valašské Bystřice

V neděli 15. 12. nastoupilo naše béčko k pátému kolu krajské soutěže východ. Tentokrát jsme zavítali do Valašské Bystřice.

Jako první dohrál na předposlední šachovnici Tomáš Galda, který se poměrně rychle shodl se svým soupeřem na remíze.

½-½     

Chvilku na to končil zápas na první šachovnici, kdy soupeř Ondry Karlíka měnil s vizí remízy a to i za cenu vzniku horší pozice. Ondra však dokázal, jak zkušeným prvoligovým hráčem je a pozici s elegancí dotáhl do vítězného konce.

1½-½

Jako třetí skončil Laďa Pala, který vystavěl pevnou pozici, do který se soupeř zamotal. Po několika nepřesnostech získal náš hráč figuru a o pro nás kladném výsledku nebylo pochyb. Musím tedy pochválit Laďu, protože získal podruhé za sebou celý bod pro družstvo a neukončil, jak bývá zvykem, partii remízou.

2½-½

Zápas se pro nás vyvíjel dobře, avšak vítězství v zápase bylo daleko. Na páté desce prohrál Luboš Vaculík. Jeho partii nemůžu okomentovat, protože jsem její průběh neměl téměř vůbec čas sledovat.

2½-1½

Po tuhém boji prohrál svoji partii i Emil Červenka, který chyboval v poslední fázi hry, tedy v koncovce. Ztrácí materiál a to bývá v koncovce téměř vždy osudové.

2½-2½

Poté přichází zlomový okamžik celého zápasu, kdy do hry vstupuje rozhodčí! Náš hráč Jura Vaculík zapisuje tahy do partiáře vždy předtím než zatáhne. Načež rozhodčí našeho hráče upozorňuje a protože Jura tento postup zápisu aplikuje i nadále, tak rozhodčí partii ukončuje výhlášením prohry… Všichni víme, že tahy do partiáře se mají zapisovat až po odehrání, avšak kontumovat partii v ZKS z tohoto důvodu je velmi sporné. Přeci jenom Jura není jeden hráč který to u nás v okrese dělá, najde se jich spousta, hlavně starší generace. Proto by obecně bylo lepší nechat partii rozhodnout na šachovnici a ne rozhodnout zápas takovým způsobem a nebo alespoň ještě předtím Juru potrestat časovou penalizací… Ale to již každý z hráčů, ale hlavně rozhodčích posoudí sám. 🙂

2½-3½

Jako předposlední dohrával Ondra Vraj, který se po ztrátě pěšce v zahájení snažil zúročit výhodu aktivních figur. Soupeř všechny hrozby vychytal a přešel do vyhrané koncovky.

2½-4½

Prohra už byla nevyhnutelná. Jako poslední jsem dohrával já (K. Vraj) s panem Slížkem. Podařilo se mi dostat z nepříjemné pozice a zaútočit na soupeřova krále. V pozici, kdy počítač hlásil + 18, jsem však přehlédl taktický obrat soupeře, po kterém jsem se dostal do prohrané věžovky.

2½-5½

Finální výsledek je trochu krutý a úplně neodpovídá vývoji zápasu, ale hráči Valašské Bystřice prostě byli lepší a výhru si zasloužili. Nám nezbývá nic jiného, než si vzít z neděle ponaučení a po vánoční pauze proti Slavičínu musíme hrát znovu naplno a zapomenout na poslední letošní kolo ZKS…

P.S. Na závěr bych chtěl všem popřát hezké svátky a do nového roku všechno dobré.

Odkaz na výsledky: ZDE

K. Vraj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *