Moravská Slavia Brno „B“ – Šachy Hošťálková

V neděli 10. listopadu jsme hráli další kolo první ligy, přivítala nás rezerva Morendy. Už jsme si zvykli, že proti nám týmy nastupují v silných sestavách a ani toto utkání nebylo výjimkou. Zatímco my jsme na poslední chvíli přišli o Ondru Karlíka, kterého nahradil Franta Veselský, Morenda se sešla v plné palbě. Pokud jsem dobře viděl, ratingovou převahu měli na všech šachovnicích. Proto i uhranou remízu bereme všemi deseti, i když škoda závěrečné partie.

Ale hezky popořadě. První dohrál Franta Veselský, který nastoupil na poslední desku proti Věchetovi. Partie zkušených borců, kde Franta se rozumně do ničeho nehnal a ve správný moment nabídl remízu. Takto se hraje jako náhradník!

Poté bohužel prohrál Laďa Pala, který bílými proti Pavlu Blatnému vyměnil brzy dámy a další figury. Nicméně brněnský hráč stále mohl usilovat o iniciativu a záhy získal terče v podobě slabých bílých pěšců. Jelikož technika jej nezklamala, utrpěli jsme první prohru.

Další těžkou partii hrála naše nová akvizice – rakouská reprezentantka Veronika Exler – proti talentovanému Ondrovi Švandovi. Ten projevil velkou znalost zahájení a plánu ve výměnném carocannu, své tahy blical a zároveň získával prostor. Veronika byla pod velkým tlakem na hodinách a šachovnici, ale zvládla to bravurně; odrazila útok na královském křídle a poté již nebylo moc, kde hrát. Remíza.

Ovšem další zásah do našich řad přinesl souboj na sedmé šachovnici mezi Honzou Malčánkem a Petrem Skácelíkem. Honza do dostal do černého scénáře královské indické, kde neměl žádnou protihru na královském křídle a naopak Petr měl volnou hru na křídle dámském. Tam se nakonec i brněnský hráč prosadil a zaznamenal další bod pro Morendu.

Pro fanouška Hošťálkové stav 3:1 v náš neprospěch by nezněl moc příjemně, ale zápas se právě začínal obracet. Nejprve se Kubovi Roubalíkovi podařilo prolomit černou sérii z října a skvěle vstoupil šachového listopadu. V partii proti Jirkovi Kočiščákovi získal aktivnější pozici ze zahájení, partii zakončil menším taktických úderem a zvítězil.

Zápas vyrovnal Petr Kapusta, který si musel svou partii proti Radku Slukovi užívat. Zaprvé – hrál se Najdorf, zadruhé – obětoval materiál a zatřetí – partie byla plná taktických přestřelek. I když to nebylo vždy korektní, Petrovi se podařilo soupeře dokonale zamotat a zaznamenal vítězství.

Další radostné pocity nám dodal Kuba Krejča, který porazil Davida Holemáře. Jako by se inspiroval u Peti Kapusty, obětoval skoro všechno a zejména sekvence mezi 20. – 30. tahem je hodně zvláštní. Ale pro fanoušky tento průběh, navíc posledních 15. tahů hrajících se na půl minutě z obou stran, byl velmi zábavný. A pro fandy Hošťálkově i s vítěznou tečku na konci.

Najednou jsme byli ve vedení 4:3 a zbývala poslední partie na první desce mezi Cyrdou Ponížilem a Tomášem Polákem. Zde po menší taktice ve střední hře vznikla věžovka se stejným počtem pěšců na obou stranách, akorát Tomáš měl o něco aktivnější věž. Nicméně dlouho to nevypadalo, že výsledek by mohl být jiný než remíza. Ovšem Tomáš trpělivě zesiloval pozici, natáhl pěšce a získal rozhodující výhodu.

Zápas tak skončil 4:4. Může náš to trochu mrzet, ale třeba partie na 5. a 6. desce, které jsme obě vyhráli, mohly dopadnou jakkoliv. Shodli jsme se s hostujícím kapitánem, že utkání to bylo velmi zajímavé a remíza takovému zápasu sluší.

Příští kolo přivítáme Frýdek Místek B. A nečekáme nic jiného, než že soupeři zase dojedou v plné sestavě..:)

Odkaz na výsledky: https://www.chess.cz/soutez/2415/

Jakub Roubalík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *